ولیعهد تایلند پادشاه شد

شاهزاده ماها واجیرالونگکورن

شاهزاده ماها واجیرالونگکورن، پنجاه روز بعد از مرگ پدرش، شاه بهومیبول آدولیادی، شاه جدید تایلند شد.

شاهزاده پس از دعوت پارلمان تایلند، به طور رسمی انتصاب به مقام سلطنت این کشور را پذیرفت.

شاه ماها واجیرالونگکورن، دهمین پادشاه سلسله چاکری خواهد بود.

شاه بهومیبول که طولانی‌ترین دوران سلطنت در جهان را داشت، در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۶ درگذشت. دولت تایلند بعد از مرگ او یک سال عزای عمومی اعلام کرد.

ماها واجیرالونگکورن در سال ۱۹۷۲ لقب ولیعهدی را دریافت کرد و از آن زمان وارث رسمی سلطنت تایلند شد.

پادشاه فقید تایلند به عنوان یکی از ستون‌های ثبات این کشور در طول هفت دهه ناآرامی سیاسی شناخته می‌شد.

شاه جدید تایلند که بیشتر وقت خود را در خارج از کشور می‌گذراند، هنوز زمان لازم دارد تا محبوبیتی به اندازه پدرش کسب کند.

انتظار می‌رفت که شاهزاده درست یک روز بعد از مرگ پدرش جای او را بگیرد، اما به دلیل عزاداری درخواست کرده بود که اعلام رسمی سلطنت او به تعویق بیفتد.

به سلطنت رسیدن ماها واجیرالونگکورن به بلاتکلیفی در مورد ریاست شورای سلطنت پایان خواهد داد که پس از مرگ پادشاه تایلند به پرم تینسولانوندا، ۹۶ ساله و یکی از نزدیک‌ترین و با نفوذترین مشاوران پادشاه فقید، واگذار شده بود.

از سلطنت تایلند توسط قوانینی سختگیرانه در برابر انتقادها محافظت می‌شود. قوانینی که رسانه‌ها را از بحث درباره نقش خانواده سلطنتی تایلند منع می‌کند و این شامل رسانه‌های بین‌المللی نیز می‌شود.

اهمیت شاه در تایلند آن است که به طور سنتی به عنوان نیروی راهنمای سیاست کشور شناخته می‌شود، سیاستی که شدیدا دو قطبی شده است.

مردم عادی تایلند چیز زیادی درباره شاه جدید و نحوه زندگی او نمی‌دانند. ماها واجیرالونگکورن در سال‌های اخیر برای بهبود وجهه عمومی خود تلاش زیادی کرده است.

تاجگذاری رسمی پادشاه جدید تایلند تا سال آینده برگزار نخواهد شد، زمانی که قرار است جسد شاه بهومیبول آدولیادی سوزانده شود.

تاجگذاری خود شاه بهومیبول هم چهار سال بعد از درگذشت برادرش، شاه آناندا ماهیدول، برگزار شد که بر اثر جراحات یک تیراندازی در شرایطی مرموز در گذشته بود.