یک هواپیمای مسافربری پاکستان سقوط کرده است

محل سقوط هواپیما حق نشر عکس EPA

مقامات هواپیمایی پاکستان گفته‌اند که یک هواپیمای مسافربری شرکت "پی‌آی‌ای"، هوایی ملی پاکستان با ۴۸ سرنشین در شمال این کشور سقوط کرده است.

این هواپیما از شهر شمالی چیترال در ایالت خیبرپختونخواه به سوی اسلام‌آباد، پایتخت، در حال حرکت بود که تماسش با کنترل هوایی قطع شد.

براساس اطلاعات مقامات شرکت "پی‌آی‌ای" این هواپیما حامل ۴۲ مسافر، ۵ خدمه پرواز و یک مهندس پرواز بوده است.

مقامات ارتش می‌گویند که تاکنون ۴۰ جسد از لاشه هواپیما بیرون کشیده شده است. به گفته روابط عمومی ارتش این پاکستان ۵۰۰ نیروی نظامی به همراه ۸ پزشک ارتش و تعداد زیادی امدادگر در منطقه سانحه حضور دارند.

گزارش شده است که این هواپیما در حویلیان در حدود ۷۰ کیلومتری اسلام‌آباد، سقوط کرده است.

هنوز اطلاعاتی درباره دلایل احتمالی این حادثه منتشر نشده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption هواپیمای سقوط کرده از این نوع بوده است

نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، و بسیاری دیگر از شخصیتهای پاکستانی در پیامهای جداگانه‌ای از این حادثه ابراز تاسف کرده‌اند.

گزارش شده است که پرواز شماره پی-کی۶۶۱ در ساعت ۳بعد از ظهر به وقت محلی از چیترال به سوی اسلام‌آباد پرواز کرد اما حدود ۹۰ دقیقه بعد و کمی قبل از رسیدن به فرودگاه اسلام آباد، تماس آن با کنترل هوایی قطع شد.

بر اساس گزارش رسانه‌های مختلف پاکستانی، جنید جمشید، یک ستاره موزیک پاکستان که به یکی از واعظان اسلامی کشور تبدیل شده بود به همراه همسرش در این پرواز بوده است.

در همین رابطه حدود ۵۰۰ هزارنفر که در توییتر آقای جمشید را دنبال می‌کنند یاد او را گرامی داشته‌اند. آهنگ "دل دل پاکستان" (پاکستان قلب من) وی در گروه "وایتال ساینز" در سال ۱۹۸۹ در نزد بسیاری از مردم به عنوان "سرود ملی غیر رسمی کشور" شناخته می‌شود.

شرکت هوایی ملی پاکستان به دلیل سابقه نامناسب ایمنی مورد انتقاد بوده است و به همین دلیل در سال ۲۰۰۷ پروازهایش به اتحادیه اروپا ممنوع شد.

موضوعات مرتبط