بوریس جانسون: نگرانی عربستان قابل درک است

بوریس جانسون

منبع تصویر، Getty Images

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، در سفر به بحرین ایران را به دست داشتن در جنگ داخلی یمن متهم کرده و گفته است که نگرانی عربستان در این زمینه قابل درک است.

آقای جانسون این سخنان را شب گذشته در حاشیه نشستی در بحرین مطرح کرده است.

او در حالی به خلیج فارس رفته که اظهارات چند روز پیش او درباره جنگ نیابتی عربستان و ایران در منطقه، بر این سفر سایه انداخته است. دولت بریتانیا که متحد سیاسی عربستان است، گفته بود که اظهارات آقای جانسون موضع دولت این کشور نیست.

وزیر خارجه بریتانیا و شهردار پیشین لندن، دیشب در منامه، گفت: "وقتی به وقایع یمن نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که دخالت ایران مشهود است؛ و البته که نگرانی عربستان از امنیت این کشور و حفاظت خود در مقابل بمباران‌های حوثی‌ها قبل درک است. "

عربستان ایران را به حمایت از حوثی‌ها و فرستادن تسلیحات برای آنان متهم می‌کند، اتهامی که ایران آن را رد می‌کند.

وزیر خارجه بریتانیا در عین حال درباره وضعیت مردم یمن ابراز نگرانی عمیق کرده و گفته است که "زور به تنهایی برای یمن ثبات نمی‌آورد" برای رسیدن به صلح در یمن باید "راه حل سیاسی" پیدا کرد.

او درباره سوریه هم موضعی مشابه دارد و گفته است که پیروزی احتمالی بشار اسد در فتح کامل شرق حلب، کمکی به بحران سوریه نمی کند چون به اعتقاد او، دو سوم سوریه از کنترل بشار اسد خارج است، و ۳۰ منطقه دیگر شامل بیش از ۵۷۱ هزار جمعیت در محاصره نیروهای ارتش است.

او می گوید "میلیون ها نفر از بشار اسد متنفر هستند" و این پیروزی ها صلح برای سوریه به ارمغان نمی آورد.

او همچنین بمباران وحملات اخیر نیروهای نظامی سوریه ومتحدان او روسیه و ایران به حلب را "وحشیانه" توصیف کرده است.

در پی رابطه بهتر با ایران

آقای جانسون همچنین بار دیگر از ایران نام برد و سخنان نخست‌وزیر بریتانیا را تکرار کرد که گفته است باید درباره نقش ایران در منطقه واقع‌بین و هوشیار بود.

او گفت: "معتقدم که رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران ارزش ۱۲ سال مذاکره را داشت. این دستاورد واقعی دیپلماسی است که جهان را به جایی امن‌تر تبدیل ‌می‌کند. بر این اساس ما باید تلاش کنیم که روابط بهتری با تهران داشته باشیم. اما این فقط در صورتی ممکن است که تهران هم در مقابل همین شیوه را به کار بگیرد و نفوذش را با دیپلماسی و گفت‌وگو پیش ببرد."

سخنان وزیر خارجه بریتانیا در موسسه مطالعات استراتژیک منامه سرآغاز سفر او به چند کشور خاورمیانه است.

در پی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، این کشور به دنبال آن است که روابط استراتژیک خود با کشورهای خلیج فارس را توسعه دهد.

منبع تصویر، Anadolu Agency

توضیح تصویر،

سلمان بن حمد آل خلیفه، ولیعهد بحرین که به استقبال بوریس جانسون رفته است

'شجاعت کافی؟'

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

انتظار می‌رفت که سخنان آقای جانسون علیه عربستان و نقش این کشور در جنگ نیابتی در منطقه، متحد دیرین بریتانیا را آزرده کند.

دولت محافظه‌کار بریتانیا سعی دارد از این موضع وزیرخارجه فاصله بگیرد. اما در میان هم‌حزبی‌های آقای جانسون از حزب محافظه‌کار، افرادی هستند که با نظر او موافقت دارند.

روث دیویدسون، رییس حزب محافظه‌کار اسکاتلند، از سخنان او دفاع کرده و در گفت‌وگویی با رادیو بی‌بی‌سی تاکید کرده است که "بوریس جانسون وقتی درباره جنگ نیابتی در نقش ایران و عربستان سخن می‌گفت، کاملا حقیقت را مطرح کرد."

او می‌گوید: "من با این تحلیل موافق هستم هرچند موضع دولت بریتانیا این نیست. اما به هرحال من در ساختار دولت نیستم و با نظر وزیر خارجه موافقم."

جرمی کوربین، رییس حزب کارگر، هم از آقای جانسون می‌خواهد که "به اندازه کافی شجاع باشد" و از موضع مخالفان دولت دفاع کند. مخالفانی که می‌خواهند بریتانیا فروش سلاح به عربستان را متوقف کند.

کریس دویل، رییس 'شورای تفاهم اعراب و بریتانیا '، به بی‌بی‌سی گفت که نظر آقای جانسون به هیچ عنوان "تندترین انتقادی نیست که علیه عربستان مطرح می‌شود."

او می‌گوید: "پرسش این است که آیا او اکنون می‌تواند به خلیج [فارس] برود و بعد از سفر اخیر نخست‌وزیر بریتانیا به آنجا، روابط سابق را گرم نگه دارد؟ جایی که ما سابقه تاریخی عمیق و مناسبات اقتصادی بسیار مهمی داریم."

آقای دویل اعتقاد دارد که اظهارات منتشر شده از آقای جانسون آنچنان چالش برانگیز نبود که باعث بر هم خوردن چنین روابطی با کشورهای خلیج فارس شود.