بوریس جانسون: در روابط بریتانیا و عربستان صداقت وجود دارد

عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان و بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان و بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا

بوریس جانسون٬ وزیر خارجه بریتانیا در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای عربستانی خود، عادل جبیر گفته است که در روابط میان عربستان سعودی و کشورش "صداقت" وجود دارد.

آقای جانسون پیشتر گفته بود که ایران و عربستان در منطقه "جنگ نیابتی" به راه‌ انداخته‌اند. این اظهارات البته با واکنش نخست وزیری بریتانیا روبه‌رو شد که گفته بود اظهارات آقای جانسون درباره عربستان هم سو با نظر دولت بریتانیا نیست.

با این حال مایکل فالون٬ وزیر دفاع بریتانیا رسانه‌ها را به بزرگ‌نمایی تنش میان ترزا می٬ نخست وزیر و آقای جانسون متهم کرد.

آقای جانسون که هم اکنون در دیدار خود از خاورمیانه اکنون در عربستان سعودی به سر می‌برد در نشست خبری مشترکی با عادل الجبیر٬ همتای عربستانی خود گفت: "من اینجا هستم تا بر دوستی بین بریتانیا و عربستان سعودی تاکید کنم؛ دوستی‌ای که در حال گسترش و توسعه است."

"بی‌راه نیست که بگوییم ما به خلوص در رابطه‌مان معتقدیم. اکنون زمان آن رسیده که درباره موضوعات مهمی صحبت کنیم که مشترکا انجام می‌دهیم."

'سوء استفاده از دین '

هفته گذشته روزنامه گاردین، فیلمی حاوی اظهارات بوریس جانسون در مورد شرایط منطقه خاورمیانه را منتشر کرد که در آن آقای جانسون از "سوء استفاده از دین" برای اهداف سیاسی انتقاد و حکومت‌های عربستان سعودی و ایران به راه اندازی "جنگ مذهبی سیاسی" متهم می‌کرد.

آقای جانسون در بخشی از سخنرانی خود که تاریخ آن به اوایل ماه جاری میلادی باز می‌گردد گفته بود: "سیاستمدارانی هستند که با پیچ و تاب دادن به دین از آن سوء استفاده سیاسی می‌کنند تا اهداف خودشان را پیش ببرند و این یکی از بزرگترین مشکلات سیاسی در کل منطقه [خاورمیانه] است."

او سپس با نام بردن از ایران و عربستان سعودی این دو کشور را متهم کرد که "عروسک‌های خیمه شب بازی خودشان را وارد بازی می‌کنند و جنگ نیابتی به راه می‌اندازند."

روز یکشنبه٬ ۱۱ دسامبر٬ مایکل فالون در خصوص اظهارات جانسون به بی‌بی‌سی گفت: "رسانه‌ها٬ با وجود همه احترام٬ شروع کرده‌اند که هر اظهار نظر او را بیش از اندازه موشکافی کنند."

آقای فالون گفته که رسانه‌ها طوری اظهارات آقای جانسون گزارش کرده‌اند که گویی بریتانیا از عربستان سعودی حمایت نمی‌کند.

وزیر دفاع بریتانیا گفت: "موضع دولت [بریتانیا] کاملا مشخص است که عربستان سعودی حق دارد که از خود دفاع کند."

بوریس جانسون، شهردار سابق لندن و از رهبران جنبش هوادار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، پس از همه‌پرسی "برگزیت" به سمت وزیر خارجه در دولت ترزا می منصوب شد٬ اما در مواردی به نادیده گرفتن اصول دیپلماتیک و رازداری در اظهارات خود متهم شده است.