آمریکا فروش سلاح به عربستان را محدود می کند

عربستان در ماه مارس ۲۰۱۵ به نفع آقای هادی وارد عملیات شد حق نشر عکس Reuters
Image caption عربستان در ماه مارس ۲۰۱۵ به نفع آقای هادی وارد عملیات شد

دولت آمریکا در خلال نگرانی ها در مورد کشته شدن غیرنظامیان در حملات هوایی در یمن گفته است که فروش تسلیحات به عربستان سعودی را محدود می کند.

یک مقام پنتاگون گفت که سلاح های هدایت شوند با دقت بالا دیگر تحویل عربستان داده نخواهد شد.

دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفت نگران "مشکلات" در نشانه گیری حملات هوایی در یمن است.

در ماه اکتبر بیش از ۱۴۰ نفر در حمله ای هوایی به یک مراسم عزاداری در یمن کشته شدند.

در آن حمله ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی مقصر شناخته شد که در حمایت از دولت منتخب یمن علیه شورشیان حوثی عملیات انجام می دهد.

بعد از آن ند پرایس سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید به عربستان سعود اخطار داد که همکاری های امنیتی آمریکا با عربستان "چک سفیدامضا نیست."

اما درحالی که فروش بعضی سلاح ها محدود خواهد شد، آمریکا گفت به ارائه اطلاعات تجسسی در زمینه امنیت مرزی به عربستان ادامه خواهد داد.

مقام پنتاگون همچنین گفت خلبان های شرکت کننده در عملیات هوایی تحت هدایت عربستان برای پرهیز از کشته شدن غیرنظامیان تا جای ممکن، آموزش خواهند دید.

انتظار می رود سایر قراردادهای نظامی آمریکا و عربستان از جمله توافقی برای تامین بیش از ۳ میلیارد دلار هلی کوپتر نظامی اجرا شود.

از زمان شروع جنگ داخلی در سال ۲۰۱۴ در یمن، یکی از فقیرترین کشورهای منطقه، هزاران غیرنظامی کشته و تقریبا ۳ میلیون نفر آواره شده اند.

حوثی ها با بیرون راندن دولت عبدربه منصور هادی در آن سال صنعا، پایتخت، را گرفتند. بعضی از وزرای دولت رسمی یمن از آن زمان به عدن بازگشته اند.

عربستان سعودی ضمن رد این اتهام که مسبب مرگ شمار بزرگی از غیرنظامیان در جنگ داخلی یمن است گفته همه تلاشش را برای پرهیز از هدف گرفته شدن غیرنظامیان به کار می گیرد.