واکنش‌ رئیس پارلمان اسرائیل به ممنوعیت پوشیدن دامن کوتاه در پارلمان

حق نشر عکس Reuters

ممنوعیت ورود کارمندان زن پارلمان اسرائیل که دامن کوتاه پوشیده‌ بودندبه داخل ساختمان مجلس، با واکنش رئیس کنست رو‌به‌رو شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یوری الدشتاین٬ رئیس پارلمان اسرائیل (کنست) که برای آرام کردن معترضان در رادیو سراسری اسرائیل صحبت می‌کرد٬ از اینکه کارکنان باید پوشش مناسبی در کنست داشته باشند دفاع کرد و گفت فردی که مانع ورود این زنان شده٬ فقط انجام وظیفه کرده است.

با این حال او گفت که کنست "ایران یا طالبان" نشده است.

حدود ۱۰ روز پیش ماموران نگهبانی کنست از ورود زنانی جلوگیری کردند که از نظر آنان لباس‌شان "نا مناسب" بوده است.

اوایل ماه جاری میلادی پارلمان اسرائیل مقررات جدیدی وضع کرد که در آن مصادیق پوشش "نامناسب" برای ورود به پارلمان مشخص شده است.

بر اساس این مقررات افراد بالای ۱۴ سال اعم از کارکنان و بازدیدکنندگان اجازه ندارند با آستین حلقه‌ای٬ تاپ٬ دامن کوتاه٬ شلوار کوتاه و سه‌ربع٬ دمپایی و صندل و لباس‌هایی با شعارهای سیاسی وارد ساختمان کنست شوند.

با این حال معترضان می‌گویند که مقرراتی وجود ندارد که نشان دهد بلندی دامن باید چه اندازه‌ باشد.

روز گذشته حدود ۳۰ زن که بیشترشان از دستیاران و مشاوران اعضای کنست هستند با دامن‌های کوتاه مقابل ساختمان کنست دست به اعتراض زدند.

زنان معترض را یک مرد که بر روی شلوارش دامن کوتاه پوشیده بود و یک نماینده کنست که نیمه عریان و فقط با لباس زیر مقابل ساختمان ایستاده بود٬ همراهی می‌کردند.

بنا بر گزارش رویترز چند زن گفته‌اند که ماموران نگهبانی در مقابل چشم همه آنها را مجبور کردند که دکمه‌های کت‌شان را باز کنند تا ماموران بتوانند اندازه دامن‌شان را ببینند.

در محیط‌‌های مذهبی یهودی در اسرائیل، زنان فقط دامن بلند می‌پوشند و اجازه پوشیدن شلوار و یا دامن کوتاه را ندارند.