اوبر آزمایش خودروهای خودران را در کالیفرنیا متوقف کرد

حق نشر عکس Volvo
Image caption این خودروهای خودران اوبر که ساخت ولوو هستند، از هفته پیش در سان‌فرانسیسکو راه افتادند.

شرکت مسافرکشی اوبر برنامه آزمایش خودروهای خودران را در کالیفرنیا متوقف کرده است.

مقام‌های این ایالت از اوبر خواسته بودند مجوز ویژه خودروهای خودران بگیرد و بعد از مقاومت اوبر، ثبت این خودروها را باطل کردند.

در این خودروها که اوبر از هفته پیش در سانفرانسیسکو به کار گرفت، یک نفر برای نظارت بر رانندگی پشت فرمان نشسته است و هر وقت بخواهد می‌تواند رانندگی را به دست بگیرد، اما افسار خودرو در اختیار برنامه نرم‌افزاری است.

مقام‌های ایالتی تهدید کرده بودند که اگر اوبر این برنامه آزمایشی را تا گرفتن مجوز ویژه متوقف نکند، علیه این شرکت اقدام قانونی می‌کنند.

با وجودی که اوبر اصرار دارد از عنوان "خودرو خودران" برای این مجموعه استفاده کند، می‌گفت نیازی به مجوز به‌خصوص دیگری ندارد چون یک راننده برای احتیاط پشت فرمان است.

پیش از سان‌فرانسیسکو، اوبر این فناوری خودران را در شهر پیتسبورگ به کار گرفته بود و آن‌جا از اوبر نخواسته بودند که مجوز بگیرد.

شرکت‌های دیگری مانند گوگل و تسلا که در حال آزمایش وسایل نقلیه خودران هستند، درخواست مجوز داده و چنین مجوزی گرفته‌اند.

اوبر که ظرف چند سال به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مسافرکشی شخصی در اطراف جهان بدل شده، از جمله سرویس‌هایی است که مردم می‌توانند با نرم‌افزار نصب‌شده روی تلفن هوشمند بخواهند که یک خودرو دنبال آنها برود، سوارشان کند و آنها را به نقطه دیگری برساند.

اوبر به عده فراوانی این امکان را داده است که مسافرکشی کنند و پول در بیاورند.

اوبر اولین شرکت این‌چنینی نبوده است و شرکت‌های مشابه آن هم در نقاط مختلف جهان راه افتاده است.

در پی اعتراض‌های اتحادیه‌های تاکسی‌رانی، فعالیت اوبر و شرکت‌های این‌چنینی دیگر در برخی نقاط جهان از جمله در برخی ایالت‌ها و شهرهای خود آمریکا ممنوع شده است.