اسرائیل سفیر آمریکا را هم احضار کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption روز جمعه شورای امنیت با تصویب قطعنامه‌ای ادامه شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی را محکوم کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که علاوه بر نخست وزیری، وزارت خارجه را هم بر عهده دارد، در اقدامی بسیار نامعمول دان شاپیرو سفیر آمریکا در اسرائیل را احضار کرده است تا از او در مورد دلیل پرهیز آمریکا از وتوی قطعنامه شورای امنیت سوال کند.

اسرائیل پیشتر سفرای دیگر کشورهایی را که از این قطعنامه حمایت کرده بودند، احضار کرده بود.

در آن زمان سخنگوی وزارت‌خارجه اسرائیل گفت که سفرای ۱۴ کشور عضو شورای امنیت به این وزارتخانه در بیت المقدس احضار شده‌اند.

روز جمعه شورای امنیت با تصویب قطعنامه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی خواستار توقف این ساخت و سازها شد.

این قطعنامه پس از آن به تصویب رسید که آمریکا برای نخستین بار از سال ۱۹۷۹، از حق وتوی خود در مورد قطعنامه‌ای که شهرک‌سازی اسرائیل را محکوم می‌کند، استفاده نکرد و به این قطعنامه رای ممتنع داد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ملاقات بنیامین نتانیاهو و دانیل شاپیرو در سال ۲۰۱۲

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل قطعنامه شورای امنیت را "شرم‌آور" و "ضد اسرائیلی" خوانده و تاکید کرده است که اسرائیل به این قطعنامه عمل نخواهد کرد.

او به وزارت‌خارجه اسرائیل دستور داده است که ظرف یک ماه مناسبات میان کشورش و سازمان ملل متحد را بازبینی کند و نظر کارشناسی خود را به نخست وزیر اعلام کند.

آقای نتانیاهو همچنین از وزارت خارجه خواسته کمک‌های مالی اسرائیل به سازمان ملل متحد و همچنین حضور سفیر سازمان ملل در این کشور را بازبینی کند.

قطع‌نامه محکومیت شهرک‌سازی‌ها در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی ابتدا قرار بود از سوی مصر در شورای امنیت طرح شود اما بعد از فشار اسرائیل و مداخله دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، قاهره از طرح آن صرف‌نظر کرد. اما بعد مالزی، نیوزلند، سنگال و ونزوئلا آن را به جلسه شورای امنیت بردند و با پرهیز آمریکا از استفاده حق وتو، این قطعنامه تصویب شد.

این موضوع به فراخوانی سفرای اسرائیل از سنگال و نیوزیلند انجامید (اسرائیل روابط دیپلماتیک با مالزی و ونزوئلا ندارد).

اسرائیل کمک مالی خود به سنگال را هم قطع کرده است.

بیشتر بخوانید: حماس و اردن از محکومیت اسرائیل در شورای امنیت استقبال کردند

مطالب مرتبط