جان کری به اظهارات 'گمراه کننده' مقام‌های اسرائیلی پاسخ می‌دهد

جان کری چند هفته پیش گفت که اسرائیل باید بین تداوم ساخت شهرک‌ها در اراضی اشغالی و راه حل دو کشور برای دو ملت یکی را انتخاب کند حق نشر عکس Reuters
Image caption جان کری چند هفته پیش گفت که اسرائیل باید بین تداوم ساخت شهرک‌ها در اراضی اشغالی و راه حل دو کشور برای دو ملت یکی را انتخاب کند

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در واشنگتن طی نطقی موضع آمریکا درباره آینده مذاکرات متوقف شده صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها را اعلام خواهد کرد.

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته که آقای کری به اظهارات «گمراه کننده» دولت بنیامین نتانیاهو که کاخ سفید را به تهیه متن قطعنامه اخیر شورای امنیت علیه شهرک سازی‌های اسرائیل متهم کرده‌ هم پاسخ خواهد داد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد جمعه گذشته در اقدامی کم سابقه با تصویب قطعنامه‌ای، شهرک‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطینیان را محکوم کرد و خواهان توقف این کار شد.

آمریکا که معمولا در حمایت از اسرائیل چنین قطعنامه‌هایی را وتو می‌کرد، به آن رای ممتنع داد و ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت به آن رای مثبت دادند.

دیوید کیز، سخنگوی دفتر نخست وزیری اسرائیل، در بیت المقدس به خبرنگاران گفته است که از منابع کشورهای عرب اطلاعات محکمی به دست اسرائیل رسیده که نشان می‌دهد آمریکا در تدوین پیش نویس قطعنامه شرکت داشته و برای تصویب آن تلاش کرده است.

این سخنگو گفت: «ما کیسه بوکس کسی نخواهیم شد و سرمان را پایین نمی‌اندازیم تا بی‌ سر و صدا صحنه را ترک کنیم.»

اسرائیل می‌گوید مدارک آنچه تشویق اعضای شورای امنیت توسط دولت آمریکا به تصویب قطعنامه مذکور می‌خواند را به رئیس جمهوری بعدی آمریکا - دونالد ترامپ - ارائه خواهد کرد. آقای ترامپ به شدت از رای شورای امنیت انتقاد کرده است.

در پی رای مثبت اوکراین به آن قطعنامه، اسرائیل برنامه سفر ولادیمیر گرویسمن، نخست وزیر اوکراین به بیت المقدس را لغو کرد. وزارت امور خارجه اوکراین نیز در واکنش، سفیر اسرائیل را در کیف برای اعتراض رسمی فراخواند.

ادامه شهرک‌سازی

حدود نیم میلیون یهودی در ۱۴۰ شهرکی زندگی می‌کنند که اسرائیل در زمین‌هایی ساخته است که پس از سال ۱۹۶۷ در کرانه باختری رود اردن و بیت‌المقدس شرقی اشغال کرده است. این شهرک‌ها مطابق حقوق بین‌الملل غیرقانونی محسوب می‌شوند، اما اسرائیل این مساله را قبول ندارد.

بنا بر گزارش ها، روز چهارشنبه شهرداری بیت المقدس برای ساخت حداقل ۶۰۰ واحد مسکونی دیگر در اراضی اشغالی فلسطینیان مجوز صادر خواهد کرد.

از طرف دیگر، قرار است فرانسه روز ۱۵ ژانویه سال میلادی آینده یک کنفرانس بین المللی در مورد صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها برگزار کند. مقامات ارشد ۷۰ کشور از جمله جان کری در کنفرانس پاریس شرکت خواهند کرد.

قرار است در این نشست پارامترهای حل و فصل موضوعات اصلی مورد اختلاف از جمله آینده شهرک‌های اسرائیل، خطوط مرزی و وضعیت آوارگان فلسطینی مورد بحث و بررسی قرار بگیرد تا چارچوب تاسیس کشور مستقل فلسطین که پایتخت آن بیت المقدس شرقی خواهد بود، مشخص شود.

گفته می شود که اسرائیل نگران است فرانسه و آمریکا بخواهند بیانه نهایی کنفرانس را به شورای امنیت ارائه کنند و پیش از پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در روز ۲۰ ژانویه آینده، آن را به رای بگذارند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، روز سه شنبه به شدت از برنامه برگزاری این کنفرانس انتقاد کرد و گفت که هدف آن «تضعیف امنیت اسرائیل» است.