کپی‌رایت، رادیوی بلغارستان را مجبور به پخش آهنگ‌های قدیمی کرد

رادیو ملی بلغارستان

منبع تصویر، GOOGLEMAPS

توضیح تصویر،

رادیو ملی بلغاستان در صوفیه تنها چند آهنگ جدید پخش می کند

رادیو دولتی بلغارستان به دلیل مسئله پرداخت حق کپی رایت مجبور به قطع پخش میلیونها آهنگ جدید شده است.

سایت نوینیته نیوز در بلغارستان گزارش داده است که رادیوی دولتی این خلارا از اول ژانویه با پخش موسیقی کلاسیک، جاز و موسیقی سنتی پر کرده است.

این رادیو درگیر بحث با یک سازمانی غیرانتفاعی شده که حق استفاده از محصولات هنرمندان داخلی و خارجی را تنظیم می کند. در مجموع ۱۴ میلیون آهنگ شامل این بحث می شود.

حتی پخش نسخه های سنتی سرود ملی برای رادیوی دولتی بلغارستان ممنوع شده است. به گزارش بالکان اینسایت شنونده هایی که در آستانه سال نو به رادیو پیوسته‌اند به جای آهنگ‌های جدید، ارکستر سمفونیک رادیو دولتی و کر شنیده‌اند.

این خبرگزاری می‌گوید حق کپی رایت بدین معنی است که این رادیو تنهای آهنگ هایی را می تواند پخش کند که قبل از سال ۱۹۴۵ ساخته شده اند.

رادیو دولتی بلغارستان می گوید "۹۵ درصد موسیقی مدرن امروز" را نمی تواند پخش کند.

سازمان میوزیکاتور از رادیو بلغاستان می خواهد تا حق امتیازبیشتری بپردازد. تقریبا سه برابر پولی که این رادیو در حال حاضر می پردازد. در این صورت رادیو بلغارستان از لحاظ پرداخت حق امتیاز در ردیف رادیو های ملی در کشور های دیگر اتحادیه اروپا قرار می گیرد.

اما الکساندروییلیو، مدیر رادیو می گوید این کار غیر ممکن است مگر اینکه رادیو به منابع مالی بیشتری دسترسی پیدا کند یا بخش های منطقه ای خودرا ببندد که این مسئله "به ماموریتی که این رادیو برعهده دارد، لطمه وارد می کند".

برخی هنرمندان از رادیوی ملی بلغارستان ابراز حمایت کرده اند که دانکو کاراجوف، خواننده اصلی گروه بلغاری سیگنال، گروه موسیقی راک در میان آنها است. او به نشانه حمایت به رادیو ملی بلغارستان اجازه داده است آلبوم جدیدش را به صورت رایگان پخش کند.

مذاکرات جدید بین دو طرف برای حل مناقشه قرار است روز دوشنبه آغاز شود. تا آن زمان شنوندگان آهنگ های سال های گذشته را خواهند شنید.