وزارت دادگستری آمریکا در مورد برخورد اف‌بی‌آی با کلینتون تحقیق می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption کومی گفته است با تحقیقات بازرس کل همکاری کامل خواهد کرد

بازرس کل وزارت دادگستری آمریکا عملکرد اف‌بی‌آی - پلیس فدرال - در جریان انتخابات ریاست جمهوری را مورد بررسی قرار می‌دهد.

دفتر بازرسی کل وزارت دادگستری، که مسئول رسیدگی به نهادهای مرتبط با این وزارتخانه است، گفته است که این تحقیقات "در واکنش به خواست نمایندگان کنگره و گروهی از شهروندان" به جریان افتاده و مایکل هوروویتز، بازرس کل، شخصا آن را هدایت خواهد کرد. اف‌بی‌آی از سازمان‌های وابسته به وزارت دادگستری آمریکاست.

طرفداران حزب دموکرات گفته اند که عملکرد جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی در زمینه تحقیقات پیرامون ماجرای استفاده هیلاری کلینتون از یک ایمیل شخصی برای امور اداری در زمان تصدی وزارت امور خارجه به موقعیت خانم کلینتون در رقابت های انتخاباتی آسیب رساند و باعث شکست او شد.

آقای هوروویتز گفته است که این تحقیقات از جمله شامل تصمیم رئیس اف‌بی‌آی برای شرکت در یک نشست خبری در مورد ایمیل‌ها و همچنین اظهار نظر در این باره کوتاه مدتی پیش از روز انتخابات خواهد بود.

پرونده رسیدگی به ماجرای ایمیل های هیلاری کلینتون در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۵، یعنی حدود یک سال پیش از گزینش رسمی خانم کلینتون به نامزدی حزب دموکرات، برای رسیدگی به اف‌بی‌آی ارجاع و از این سازمان خواسته شد تعیین کند که آیا هیلاری کلینتون و دستیاران او در وزارت خارجه در مورد ارسال ایمیل‌های محرمانه بی دقتی به خرج داده بودند.

حق نشر عکس AP
Image caption طرفداران کلینتون معتقدند که "ورود بی مورد" اف‌بی‌ای به موضوع ایمیل‌ها در میانه مبارزات انتخاباتی به موقعیت نامزد حزب دموکرات در افکار عمومی آسیب زد

در ماه ژوئیه و پس از اعلام رسمی نام نامزدهای انتخاباتی، رئیس اف‌بی‌آی در یک نشست خبری گفت که اگرچه در نظر ندارد خانم کلینتون را به اتهام ارتکاب جرم در این ارتباط تحت پیگرد قرار دهد اما معتقد است که او در استفاده از یک ایمیل شخصی برای مکاتبات اداری "مرتکب بی دقتی فاحش" شده است. یازده روز پیش از روز انتخابات نیز او در نامه‌ای به اعضای کنگره، که متن آن نیز منتشر شد، نوشت که به بیش از شصت هزار ایمیل مبادله شده توسط خانم کلینتون دست یافته و ماموران اف‌بی‌آی مشغول بررسی آنها هستند.

در آن زمان، گفته شد که انتشار متن این نامه به موقعیت خانم کلینتون در افکار عمومی آسیب زده است اما چند روز قبل از روز رای‌گیری، رئیس اف‌بی‌آی اعلام کرد که بررسی نامه‌ها تغییری در نظر قبلی او نداده و او همچنان معتقد است در این زمینه جرمی به وقوع نپیوسته است.

اگرچه ابراز این نظر با واکنش تند دونالد ترامپ، رقیب هیلاری کلینتون مواجه شد، اما به اعتقاد برخی از طرفداران خانم کلینتون که این اظهارات خسارتی را که آقای کومی پیشاپیش به موقعیت او دارد کرده بود جبران نکرد. به گفته آنان، از سرگیری رسیدگی به ماجرا ایمیل‌ها در جریان مبارزات انتخاباتی بار دیگر موضوع قابل اطمینان بودن خانم کلینتون را در مرکز توجه افکار عمومی قرار داد و باعث تزلزل اعتماد عمومی به او شد.

حق نشر عکس AP
Image caption کلینتون و ترامپ - مبارزات انتخاباتی سال گذشته گاه حتی با اظهارنظرهای خصومت‌آمیز دو طرف همراه بود

دفتر بازرس کل وزارت دادگستری در نظر دارد تعیین کند که آیا رفتار جیمز کومی در این مورد با مقررات انطباق داشته است یا نه.

ناظران گفته‌اند که اقدامات اف‌بی‌آی و رئیس آن در این ماجرا به هر شکل که صورت می‌گرفت بی تردید با واکنش تند یکی از دو طرف مبارزات انتخاباتی سال گذشته مواجه می‌شد به ویژه اینکه این مبارزات با موضعگیری‌های تند و گاه حتی مجادلات خصمانه دو رقیب اصلی نسبت به یکدیگر همراه بود.

در مجموع، بسیاری از اعضای حزب دموکرات گفتند که اف‌بی‌آی بدون هیچ دلیل موجه، ماجرای ایمیل‌ها را به نحوی غیرعادی و نامناسب بزرگ جلوه داد در حالیکه جمهوریخواهان عملکرد این سازمان را ناکافی و حاکی از جانبداری از طرف مقابل توصیف کردند.

هفته آینده مراسم تحلیف دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا برگزار می‌شود در حالیکه همچنان ابعادی از ماجراهای زمان انتخابات، به ویژه اتهام تلاش دولت روسیه برای تاثیرگذاری بر نتیجه انتخابات همچنان موضوع بحث است.

نتیجه تحقیقات بازرس کل وزارت دادگستری در مورد عملکرد اف‌بی‌آی قطعا بر مراسم تحلیف و آغاز به کار رئیس جمهوری جدید تاثیری نخواهد گذاشت اما ناظران آن را جنبه دیگری از یکی از غیرعادی‌ترین انتخابات ریاست جمهوری چند دهه اخیر آمریکا دانسته‌اند.