نخست وزیر بریتانیا: در بازار واحد اروپا نمی‌مانیم

ترزا می

منبع تصویر، Reuters

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، اعلام کرد خروج این کشور از اتحادیه اروپا به معنای پایان قطعی عضویت این کشور در اتحادیه خواهد بود. خانم می تاکید کرد که این کشور در بازار واحد اروپا نخواهد ماند.

ترزا می گفت که بریتانیا قصد دارد تا حد ممکن با دیگر کشورهای اروپایی وارد تجارت آزاد شود، اما نمی‌خواهد یک عضو "نصفه نیمه" در اتحادیه اروپا باشد.

نخست وزیر بریتانیا برای اولین بار از "بریتانیای جهانی" سخن گفت و اعلام کرد که این کشور "دوست خوب و همسایه" اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند، اما همچنین به دنبال روابط بیشتر با کشورهای قاره‌های دیگر خواهد بود.

سخنرانی خانم می درباره برگزیت، که در چند روز اخیر گمانه‌زنی‌های زیادی درباره محتوای آن مطرح شده بود، اولین موضعگیری رسمی دولت بریتانیا درباره نحوه خروج این کشور از اتحادیه اروپا و مذاکرات آینده بریتانیا با کشورهای اروپایی بر سر برگزیت است.

بلافاصله پس از این سخنرانی ارزش پوند بریتانیا در برابر دلار آمریکا حدود ۱.۵ درصد بالا رفت.

خانم می گفت که بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد، اما این به معنای خروج از اروپا نیست.

به گفته نخست وزیر بریتانیا مردم این کشور با "چشم باز" به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای داده‌اند.

خانم می تضمین کرد که پس از مذاکره بریتانیا با کشورهای اروپایی، توافقی که حاصل می‌شود پیش از اجرایی شدن به رای پارلمان بریتانیا گذاشته خواهد شد.

از زمان رای مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا، دولت این کشور از فاش کردن جزئیات برنامه دولت در مذاکرات آینده با کشورهای اروپایی سر باز زده بود.

کابینه سایه بریتانیا، حزب کارگر، نیز به نخست وزیر این کشور فشار آورده است که در مذاکرات به دنبال دستیابی به "توافقی مناسب برای تجارت" باشد.

رهبران کشور اروپایی پیش از این گفته‌اند که بریتانیا نمی‌تواند در خروج از اتحادیه اروپا بعضی موارد را "دستچین" کند؛ یعنی نمی‌تواند به بازار واحد اروپا دسترسی داشته باشد اما آزادی رفت و آمد کارگران را محدود کند.

این در حالی است که ترزا می، کنترل مهاجرت به بریتانیا را از اولویت‌های خود در اجرای برگزیت عنوان کرده است.

خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا از ماه مارس ۲۰۱۷ کلید خواهد خورد.