ارتش عراق شرق موصل را 'به طور کامل پس گرفت'

حق نشر عکس Reuters
Image caption بعد از مدت‌ها که عملیات موصل با کندی روبرو شده بود،‌ نیروهای ارتش عراق با همراهی گروه‌های مختلف در حال پیشروی سریع در مناطق شرقی شهر هستند

ارتش عراق اعلام کرده است که تمام بخش‌های شرق شهر موصل را از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) پس گرفته است.

طالب شغاتی،‌ فرمانده واحد ضد تروریسم ارتش عراق، به خبرنگاران گفت که نیروهای دولتی این کشور کنترل کرانه شرقی رود دجله را به دست گرفته‌اند. رود دجله از میان شهر می‌گذرد و آن را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند.

بعد از مدت‌ها که عملیات موصل با کندی روبرو شده بود،‌ نیروهای ارتش عراق با همراهی گروه‌های مختلف در حال پیشروی سریع در مناطق شرقی شهر هستند.

روز شنبه ۱۴ ژانویه دولت عراق اعلام کرد که نیروهای این کشور کنترل کامل دانشگاه موصل را در اختیار گرفته‌اند.

+نیروهای عراق کنترل کامل دانشگاه موصل را در ‌دست گرفتند

+نیروهای دولتی عراق عملیات تهاجمی جدیدی را در موصل آغاز کردند

+نیروهای عراق 'برای اولین بار درعملیات موصل به سواحل دجله رسیدند'

+کشف 'گور جمعی' در جنوب موصل

عملیات موصل برای پس گرفتن این شهر بزرگ و مهم عراق از داعش، از حدود سه ماه پیش آغاز شد اما بعد از پیشروی‌های اولیه به دلیل مقاومت و ضدحمله‌های داعش، شرایط آب و هوا و نگرانی از وضعیت غیرنظامیان مدتی با کندی پیش رفت یا به حالت تعلیق در آمد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption داعش موصل را تابستان سال ۲۰۱۴ در پی پیشروی‌های سریع و غیرمنتظره خود در عراق تصرف و آن را به پایگاه اصلی خود در این کشور تبدیل کرد

گزارش‌ها حاکی است با وجود پیشروی‌ها در شرق موصل، نیروهای داعش همچنان در مناطق شمال شرقی مقاومت می‌کنند.

در عملیات پس گرفتن موصل در شمال عراق علاوه بر نیروهای ارتش عراق، شبه نظامیان شیعه، گروه‌های قبایلی سنی و پیشمرگ‌های کرد هم حضور دارند. این نیروها با حملات هوایی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا پیشروی می‌کنند.

داعش موصل را تابستان سال ۲۰۱۴ در پی پیشروی‌های سریع و غیرمنتظره خود در عراق تصرف و آن را به پایگاه اصلی خود در این کشور تبدیل کرد.

از زمان آغاز عملیات موصل بیش از صدهزار نفر از خانه‌هایشان گریخته‌اند و مقام‌های سازمان ملل هشدار داده‌اند که این تعداد با پبشروی بیشتر نیروهای دولتی در داخل شهر بیشتر خواهد شد.

موضوعات مرتبط