نخست وزیر هلند: اگر از زندگی در اینجا راضی نیستید بروید

حق نشر عکس EPA

مارک روته، نخست وزیر هلند در گفتگو با یک روزنامه داخلی گفته است کسانی که از راه و رسم زندگی در این کشور خوششان نمی‌آید می‎توانند از این کشور بروند.

آقای روته در گفتگو با روزنامه 'ای دی ' گفته است: "این که بعضی‌ از دست دادن با زنان خودداری می‌کنند بسیار عجیب است."

او در ادامه گفت: "تازه واردانی که از آزادی خود سوء استفاده و سعی می‌کنند معیارهای فرهنگی خود را بر جامعه القا کنند بسیار آزاردهنده هستند و به هلندی‌ها این حس را می‌دهند که انگار کشورشان دارد از دستشان می‌رود."

+گردهمایی احزاب راستگرای اروپا

+آیا اروپا به طرف راست افراطی می-چرخد؟

+افزایش قدرت حزبی ضد اسلامی در انتخابات هلند

گفتگو با نخست وزیر هلند در چند نشریه همراه با نامه‌ای سرگشاده از سوی او منتشر شده است. این نامه با طرح یک پرسش در عنوان آن به چاپ رسیده است: "چرا ما دارای یک کشور پر رونق هستیم در حالی که بعضی از مردم رفتارشان بسیار ضعیف است؟"

نخست وزیر هلند در ادامه این مصاحبه گفت: "اگر در کشوری زندگی می‌کنید که روش زندگی‌شان شما را آزار می‌دهد، حق انتخاب دارید. لزومی ندارد که در آن کشور بمانید."

آنا هالیگان، خبرنگار بی‌بی‌سی در لاهه می‌گویند این اظهارات از سوی مقامی که اصولا از او به عنوان یک سیاستمدار دیپلماتیک یاد می‌شود، گویای مواضع سازش‌ناپذیر اوست.

انتخابات عمومی در هلند ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) برای انتخاب ۱۵۰ عضو مجلس نمایندگان این کشور برگزار می شود.

نتایج نظرسنجی‎های تازه نشان می‌دهد که حزب آزادی به ریاست خرت ویلدرز در برابر حزب آزادی و دمکراسی به ریاست آقای روته پیشتاز است.

موضوعات مرتبط