هشدار سازمان بهداشت جهانی در مورد موج تازه شیوع آنفولانزای مرغی

آنفولانزای مرغی حق نشر عکس Thinkstock

در پی آغاز موجی تازه از شیوع آنفولانزای مرغی، سازمان بهداشت جهانی (دبلیو اچ او) از همه کشورهای جهان درخواست کرده است تا به دقت روند شیوع این بیماری را تحت نظر داشته باشند و موارد سرایت آن به انسان را در اسرع وقت گزارش دهند.

مارگارت چان، رئیس این سازمان، که در ژنو صحبت می‌کرد گفت که نزدیک به ۴۰ کشور در مورد مشاهده این آلودگی در طیور و پرندگان وحشی گزارش داده‌اند.

خانم چان گفت که با توجه به سرعت زیاد گسترش آنفولانزای مرغی، جهان نمی‌تواند از بروز علائم اولیه آن چشم‌پوشی کند.

بیشتر بخوانید: واردات گوشت، تخم‌مرغ و مرغ زنده از ایران به افغانستان ممنوع شد

آنفولانزای مرغی عموما از طریق تماس مستقیم به انسان منتقل می‌شود، اما کارشناسان معتقدند که ممکن است گونه جهش یافته‌ای از آنفولانزای مرغی پدیدار شود که از انسان به انسان انتقال یابد.

هشدار سازمان بهداشت جهانی در حالی اعلام شده است که در طی چند ماه اخیر رسانه‌ها و مسئولان بهداشتی در ایران نیز از افزایش آمار تلفات پرندگان به دلیل ابتلا به آنفولانزای مرغی خبر داده‌اند.

محمود سروش، رئیس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران، اخیرا گفت که در حال حاضر به دلیل رسیدن فصل مهاجرت پرندگان وحشی، "موج جدیدی از آنفولانزای پرندگان در تالاب‌ها مشاهده شده" که تلفات بسیاری هم برای پرندگان داشته است.

او ضمن اعلام این خبر توصیه کرد که مردم به خصوص کودکان از پرندگان نگهداری نکنند و به آن‌ها دست نزنند و در صورت مشاهده پرندگان مرده به تیم بهداشتی وزارت بهداشت اطلاع دهند تا از آن پرنده تلف شده نمونه‌برداری شود.

همچنین سه‌شنبه هفته پیش (۲۸ دی) فرزاد طلاکش، دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار، از گسترش شیوع آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان به استان اصفهان خبر داد و گفت که در حال حاضر، ۱۲استان کشور به این بیماری آلوده شده‌اند.

او اضافه کرد که آلودگی مربوط به طیور بومی بوده و "خوشبختانه گزارشی از شیوع بیماری در واحدهای صنعتی" گزارش نشده است.