فرانسه مصرف نامحدود نوشابه‌های حاوی قند را ممنوع می‌کند

نوشابه

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نیویورک در اقدامی ناموفق تلاش کرد که مصرف نوشابه‌های پرقند را کنترل کند

در تلاشی برای مبارزه با چاقی مفرط، رستوران‌ها و دیگر اماکنی که در فرانسه غذا می‌فروشند از ارائه نامحدود نوشیدنی‌های حاوی قند منع شده‌اند.

بنا بر قانونی که روز جمعه اجرایی شد، فروش نامحدود نوشیدنی‌های غیرالکلی به یک قیمت ثابت و یا ارائه نامحدود و مجانی این نوشابه‌ها کاری غیرقانونی محسوب می‌شود.

میزان سطح چاقی یا اضافه‌وزن بزرگسالان در فرانسه، نزدیک به میزان متوسط این عارضه در سطح اتحادیه اروپا است.

سازمان بهداشت جهانی با مرتبط دانستن این نوشابه‌ها در ابتلا به دیابت و چاقی، پیشنهاد می‌هد بر آنان مالیات وضع شود.

فروش نامحدود نوشابه گازدار برای سال‌ها جزئی از خدمات کافه‌ها و رستوران‌های خانوادگی در کشورهایی همچون بریتانیا بوده‌است. قرار است که سال آینده، قانون وضع مالیات بر نوشابه در این کشور نیز ارائه شود.

تا کنون، تلاش‌هایی در راستای کنترل مصرف نوشابه‌های حاوی قند صورت گرفته‌است:

  • در مکزیک، ۱۰درصد مالیات بر این نوشابه‌ها وضع شد که پس از یک سال، مصرفشان را ۶درصد کاهش داد و تحسین سازمان بهداشت جهانی را برانگیخت. لازم به ذکر است که کوکاکولا در مکزیک آنقدر محبوب است که حتی از آن در پخت و پز گوشت استفاده می‌شود.
  • پیش از محدودیت اخیر در فرانسه، نوشابه‌های حاوی قند در این کشور مشمول مالیات هستند و دستگاه‌های خودپرداز فروش نوشابه از مدارس برچیده شده‌اند.
  • در سال ۲۰۱۳، یک دادگاه در نیویورک حکم به ممنوعیت فروش نوشیدنی‌های حاوی قند در ابعاد بزرگ داد. و بر اساس آن حکم، حداکثر حجمی که می‌تواند در رستوران‌ها و استادیوم‌ها به فروش رود، نیم لیتر است.

قانون جدید در فرانسه، علاوه بر نوشابه‌های معمولی، نوشیدنی‌های ویژه ورزشکاران که حاوی قند یا مواد شیرین‌کننده هستند را نیز شامل می‌شود.

آمارهای اخیر اتحادیه اروپا حاکی از آن است که نسبت افراد چاق به کل جامعه در کشور فرانسه ۱۵.۳درصد است که پایین تر از متوسط کل اتحادیه اروپا (۱۵.۹درصد) است. طبق این آمار، فرانسه از بریتانیا (۲۰.۱درصد) لاغرتر ولی از ایتالیا (۱۰.۷درصد) چاق‌تر است.

حدود ۵۷درصد از مردان بالای ۳۰ سال، دچار اضافه‌وزن یا چاقی هستند. این نسبت در میان زنان همان رده سنی، ۴۱درصد است.