تجمع مخالفان فرمان ترامپ در برخی فرودگاه‌های آمریکا

دونالد ترامپ

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تجمع معترضان در فرودگاه کندی نیویورک

صده‌ها معترض آمریکایی با تجمع در فرودگاه جان‌اف‌.کندی نیویورک خواهان آزادی پناهنده‌هایی شده‌اند که پس از ورود به آمریکا بازداشت شده‌اند.

همچنین آنها به فرمان تازه آقای ترامپ معترضند که شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان را علیرغم داشتن ویزا از ورود به آمریکا منع کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه با دفاع از دستور اخیرش گفت که معنی فرمانش "منع ورود مسلمانان به آمریکا" نیست.

در برخی فرودگاه‌های بین‌المللی دیگر آمریکا از جمله فرودگاه لس‌آنجلس، سن‌فرانسیسکو، دالس (ویرجینیا) نیز برخی از شهروندان تجمع‌هایی در حمایت از پناهندگان و مخالفت با فرمان اخیر دونالد ترامپ برگزار کرده‌اند و تعدادی از وکلای داوطلب هم گفته‌اند که برای پیگیری حقوقی وضعیت پناهجویانی که از این قانون آسیب می‌بینند در فرودگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند.

اریک اشنایدرمن دادستان نیویورک گفته است که از تمام قدرتش استفاده می‌کند تا به "کسانی که قربانی تبعیض‌ و فرمان‌های خطرناک آقای ترامپ شده‌اند" کمک کند.

اوگفته است همکارانش در دادستانی نیویورک با وکلای پناهندگانی که در فرودگاه کندی نیویورک بازداشت شده اند در تماسند تا به آنها حمایت‌های قانونی ارائه کنند.

مارک داس، وکیل دو پناهنده عراقی که امروز با وجود داشتن ویزای آمریکا در فرودگاه نیویورک دستگیر شدند، با اشاره به دستور اخیر رئیس جمهور آمریکا برای ایجاد ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان به ایالات متحده گفت: "این دستور مغایر قانون اساسی است و ما با آن مبارزه خواهیم کرد."

آقای داس در گفتگو با بی بی سی در فرودگاه نیویورک افزود: "ننگ آور است که ما آسیب پذیرترین آدم های دنیا را برگردانیم و بدون دسترسی به وکیل در فرودگاه زندانی کنیم؛ کسانی که به کشور ما خدمت کرده اند، از آزار و تعقیب فرار کرده اند و دارای وضعیت اقامتی معتبر هستند."

چند سازمان آمریکایی مدافع حقوق بشر، از جمله "مرکز حقوقی مهاجرت ملی" و "اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا"، به خاطر سیاست های مهاجرتی دونالد ترامپ، علیه او و جان کلی وزیر امنیت داخلی ایالات متحده اقامه دعوی کرده اند.

برخی مسئولان این سازمان ها به بی بی سی گفته اند که شکایت طرح شده، امروز شنبه ۲۸ ژانویه (۹ بهمن) در دادگاهی در نیویورک ثبت شده است. تنظیم این شکایت پس از آن صورت گرفته که تعدادی پناهنده مسلمان، پس از ورود به خاک آمریکا در فرودگاه جان اف کندی نیویورک دستگیر شدند.

منبع تصویر، @NYDIAVELAZQUEZ

توضیح تصویر،

دو نمایندگان نیویورک در کنگره با حضور در فرودگاه جان اف کندی به پیگیری وضعیت تعدادی از بازداشت شدگان مسلمان پرداختند

یکی از این دو عراقی که در عراق به عنوان مترجم برای ارتش آمریکا کار کرده بود، شنبه عصر آزاد شد. نفر دیگر، هنوز در بازداشت است.

جری ندلر و نیدیا ولازکوز نمایندگان نیویورک در کنگره آمریکا، امروز با حضور در فرودگاه جان اف کندی به پیگیری وضعیت این دو عراقی و ۱۱ پناهنده مسلمان دیگر پرداخته اند که در این فرودگاه بازداشت شده اند.

انتشار جزئیات بیشتر از محدودیت های جدید

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

مقام‌های بلندپایه آمریکایی اخیرا جزئیات بیشتری را از ممنوعیت سفر شهروندان هفت کشور مسلمان به آمریکا منتشر کرده‌ و گفته‌اند این محدودیت افرادی را هم که گرین کارت دارند، شامل می‌شود.

با این حال رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داده که ورود دارندگان گرین کارت به آمریکا از این هفت کشور "مورد به مورد" بررسی خواهد شد. بر این اساس ممکن است شماری در طول سه ماه آینده اجازه ورود پیدا کنند. هرچند توضیحات و برداشت مقام‌های آمریکایی از این قانون به تدریج روشن‌تر می‌شود.

پیش‌تر گیلیان کریستنسن، سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا گفته بود کسانی هم که کارت سبز یا گرین کارت دارند و شهروند هفت کشور مسلمان هستند، مشمول ممنوعیت جدید می‌شوند و ورود آنان به آمریکا برای سه ماه ممنوع است.

از صبح امروز، ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن به آمریکا اجرا شد. تصمیمی که با اعتراض سازمان ملل و بعضی کشورهای اتحادیه اروپا روبه‌رو شده است.

وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای این اقدام را محکوم کرده و گفته است که "برای حمایت از حقوق شهروندان خود تا زمان برطرف شدن محدودیت‌های توهین‌آمیز ایالات متحده علیه اتباع ایران، اصل عمل متقابل را اجرا می‌کند."

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز جمعه با امضای دستوری "برای حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" ورود پناهجویان به آمریکا را برای ۴ ماه معلق کرد و موقتا بازدید شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا را ممنوع کرد.

تصور می شود براساس این طرح سفر شهروندان ایرانی ابتدا برای ۹۰ روز متوقف می‌شود اما احتمال تمدید آن وجود دارد.

از ساعاتی بعد از اجرایی شدن فرمان، شرکت‌های هوایی، مسافرانی را که قصد داشتند با ویزا وارد آمریکا شوند، سوار هواپیما نکردند. تا این لحظه مشخص نبود که آیا دارندگان گرین کارت هم مشمول این ممنوعیت خواهند بود یا نه.

وزارت امنیت داخلی آمریکا در تفسیر جدیدی از فرمان تازه دونالد ترامپ، دارندگان گرین کارت را هم به صورت "مورد به مورد" به این محدودیت اضافه کرده است.