عربستان و آمریکا بر همسویی در سیاست نفتی و دفاعی و مقابله با ایران تاکید کردند

حق نشر عکس EPA
Image caption ماتیس از همکاری با عربستان برای "مقابله با ایران" حمایت کرده است

عربستان سعودی و دولت جدید آمریکا بر همسویی در سیاست‌ نفتی و دفاعی از جمله در زمینه مقابله با سیاست‌های منطقه‌ای ایران تاکید نهاده اند.

روز چهارشنبه، ١٣ بهمن (١ فوریه)، خبرگزاری دولتی سعودی - اس‌پی‌ای - گزارش کرد که جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا و امیر محمد بن سلمان، معاون ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در یک گفتگوی تلفنی در مورد شرایط دفاعی منطقه تبادل نظر کرده‌اند.

براساس این گزارش، وزیر دفاع عربستان با اشاره به بیش از هشتاد سال "رابطه استراتژیک" بین دو کشور، تجربه وزیر دفاع جدید آمریکا در مورد شرایط منطقه را یادآور شد و گفت که عربستان سعودی امیدوار است که "همکاری نزدیک دو طرف "در زمینه‌های مقابله با تروریسم، گروه‌های شبه‌نظامی و دزدی دریایی ادامه یابد تا ثبات به منطقه بازگردد. و روابط دو کشور در همه زمینه‌ها توسعه بیشتری یابد.

وزیر دفاع آمریکا نیز ضمن محکوم کردن حمله به یک ناوچه عربستان سعودی در سواحل یمن در روز گذشته وابراز تاسف از کشته شدن چند تن از خدمه این ناوچه، از گسترش همکاری با مقامات دفاعی عربستان در تمامی زمینه‌ها استقبال کرد.

روز گذشته مقامات عربستان گفتند که یک ناوچه نیروی دریایی این کشور در منطقه غرب بندر حدیده هدف حمله سه قایق انتحاری قرار گرفت که در جریان آن دو تن از خدمه کشته و تعدادی زخمی شدند و به ناوچه آسیب رسید. منابع خبری متعلق به حوثی‌های یمن انجام چنین حمله‌ای را تایید کردند و گفتند که این ناوچه غرق شده است.

حق نشر عکس SPA
Image caption محمد بن سلمان بر روابط طولانی بین عربستان و آمریکا تاکید نهاده و تداوم آن را برای "بازگرداندن ثبات به منطقه" لازم دانسته است

به گزارش خبرگزاری سعودی، وزیر دفاع آمریکا از لزوم اجرای رهنمودهای پادشاه عربستان و رئیس جمهوری آمریکا در تلاش مشترک در همه زمینه‌ها سخن گفت و افزود که دو کشور "فعالیت‌های مشکوک و دخالت‌های رژیم ایران و عوامل آن در امور داخلی کشورهای منطقه به منظور آسیب به ثبات و امنیت آنها را محکوم می‌دانند."

دو طرف بر توسعه روابط دوجانبه در همه زمینه‌ها تاکید نهادند.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع جدید آمریکا، ارتشبد بازنشسته واحد تفنگداران دریایی آمریکاست و در دوره خدمت خود در جنگ اول خلیج فارس (آزادی کویت)، جنگ افغانستان و جنگ عراق شرکت داشت. او از سال ٢٠١٠ تا ٢٠١٣ فرمانده نیروی موسوم به "فرماندهی مرکزی ایالات متحده" بود که منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای میانه را پوشش می‌دهد.

وی از منتقدان جدی سیاست‌های جمهوری اسلامی در منطقه است و زمانی ایران را خطری جدی تر از داعش و القاعده برای صلح و ثبات توصیف کرده بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر نفت سعودی گفته است که سیاست نفتی دولت جدید آمریکا با سیاست دولت عربستان انطباق دارد

همسویی نفتی

وزیر نفت عربستان سعودی نیز ضمن انتقاد از سیاست انرژی باراک اوباما، از رویکرد دونالد ترامپ در این زمینه استقبال کرده است.

خالد الفالح در مصاجبه با بی‌بی‌سی گفته است که "پرزیدنت ترامپ سیاست‌هایی دارد که برای صنعت نفت مفید است و به نظر من باید این واقعیت را قبول کنیم." وی در اشاره به سیاست انرژی دولت باراک اوباما گفت که دونالد ترامپ "از موضعی که به شدت مخالف انرژی فسیلی و سیاست‌های غیر واقع‌بینانه بود فاصله گرفته و فکر می‌کنم که از استفاده از ترکیبی از انواع انرژی شامل نفت و گاز و منابع تجدید پذیر حمایت کرده و مایل به رقابتی شدن اقتصاد آمریکاست."

وزیر نفت سعودی افزود: "ما هم در عربستان سعودی همین‌ها را می‌خواهیم."

آقای الفالح گفت که اشتراک نظر دو طرف در این زمینه می‌تواند به افزایش سرمایه گذاری عربستان در ایالات متحده منجر شود و ابراز اطمینان کرد که دو کشور "دارای اهداف اقتصادی مشابهی هستند و برای مقابله با چالش‌های منطقه و جهانی با یکدیگر همکاری خواهند کرد."

حق نشر عکس AFP
Image caption دولت جدید آمریکا نسبت به آثار زیست محیطی استفاده از انرژی حساسیت دولت قبلی را ندارد

این مقام سعودی نیز روابط نزدیک و قدیمی دو کشور را یادآور شد و افزود: "روابط آمریکا و عربستان سعودی بسیار بسیار محکم است و من فکر می‌کنم که درجمع‌بندی نهایی، عربستان سعودی و ایالات متحده چه در زمینه روابط دو ملت، چه در زمینه روابط ژئواستراتژیک، نمی توانند از همکاری و همسویی برای مقابله با چالش‌هایی که جهان با آنها مواجه است سر باز زنند."

سیاست دولت باراک اوباما در زمینه انرژی شامل تلاش نسبی برای کنترل آلودگی از طریق افزایش کارآیی استفاده از انرژی فسیلی، کاهش استفاده از منابع بسیار آلوده ساز شامل زغال‌سنگ و افزایش استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی بود. براساس این سیاست، اکتشاف و استخراج منابع جدید انرژی فسیلی نمی‌بایست باعث تخریب محیط زیست به خصوص محیط زیست طبیعی شود.

درمقابل، دونالد ترامپ ارتباط بین افزایش دمای زمین و استفاده از انرژی فسیلی را مورد تردید قرار داده و از طرحی برای "استقلال آمریکا در زمینه انرژی" سخن گفته است که شامل استفاده از تمامی منابع انرژی موجود در این کشور، از جمله زغال‌سنگ است. وی تعهد دولت سابق را نسبت به استفاده از منابع تجدید پذیر یا حفاظت از محیط زیست طبیعی ندارد.

در مورد روابط آمریکا و عربستان سعودی، اگرچه این روابط در دوره باراک اوباما همچنان نزدیک بود، اما به خصوص پس از توافق هسته‌ای با ایران و کاهش تنش روابط جمهوری اسلامی و ایالات متحده، این روابط گرمی سابق را نداشت و در مواردی با انتقادهای متقابل همراه بود.

دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخابات تهدید کرده بود که کشورهای ثروتمند حوزه خلیج فارس را وادار خواهد کرد هزینه مبارزه با داعش را تقبل کنند، اما با توجه به احتمال موضعگیری سختگیرانه‌تر نسبت به ایران، احتمال دارد از سردی روابط عربستان و ایالات متحده در دوره زمامداری او کاسته شود.