وزیر و رئیس دفتر پیشین رئیس جمهور کره جنوبی به سوءاستفاده از قدرت متهم شدند

حق نشر عکس EPA
Image caption کیم کی چون، رئیس دفتر سابق رئیس جمهور متهم است که طراح تهیه فهرست سیاه هنرمندان بوده است

مقام‌های دادستانی کره جنوبی رسما وزیر سابق فرهنگ و رئیس دفتر سابق رئیس جمهور این کشور را به سوءاستفاده از قدرت و فساد متهم کردند.

این دو مرد ماه گذشته در ارتباط با تهیه فهرست سیاهی از هنرمندان، کارگردانان، بازیگران، نویسندگان و خوانندگانی که از پارک گوئن- هه رئیس جمهور کره جنوبی انتقاد کرده بودند، بازداشت شدند.

دادستانی می‌گوید که کیم کی چون، رئیس دفتر سابق رئیس جمهور طراح تهیه فهرست سیاه هنرمندان بوده و چو یون سون، وزیر سابق فرهنگ مسئول شناسایی نزدیک به ده هزار هنرمندی بوده است.

افراد این فهرست از کمک‌های دولتی محروم شده بودند.

همچنین دو دستیار خانم پارک نیز بازداشت شده اند و پلیس از خود او به عنوان یکی از مظنونان نام برده است. اما خانم پارک این اتهامات را رد می‌کند. او هنوز مسقیما به ارتباط با فهرست سیاه هنرمندان متهم نشده است.

ماه گذشته در ادامه رسیدگی به پرونده مربوط به اتهام فساد مالی و سوء‌استفاده از قدرت در دفتر رئیس جمهور کره جنوبی، مو چول-مین، سفیر این کشور در فرانسه به دفتر دادستانی ویژه این پرونده احضار شد.

پیش از این هنرمندان از فشار دولت و اقداماتی برای سانسور آثار خود شکایت داشتند.

حق نشر عکس AP

از جمله برگزارکنندگان جشنواره فیلم بوسان گفته بودند که در سال ۲۰۱۴، شهردار شهر در نظر داشت مانع از نمایش فیلم مستندی درباره غرق شدن یک قایق مسافربری شود که جان سیصد نفر را گرفته بود هر چند با مخالفت شدید هنرمندان، موفق به این کار نشد.

این فیلم بی‌کفایتی دولت در نظارت بر فعالیت شرکت‌های ترابری را مسئول این واقعه قلمداد می‌کرد.

همچنین گفته شده است که دولت در صدد انحلال احزاب چپگرا و بازداشت رهبران چند اتحادیه کارگری بود و در مواردی، روزنامه‌نگاران منتقد و مخالف را تهدید می‌کرد که از آنها شکایت کرده و آنها را به دادگاه خواهد کشاند.

اخیرا شهردار شهر گویانگجو گفت که دولت بر او فشار آورده بود تا از قرار دادن یک تابلوی نقاشی تمسخرآمیز از پارک گوئن-هه در یک نمایشگاه نقاشی در این شهر جلوگیری کند.

اتهامات علیه خانم پارک از چند ماه پیش مطرح است.

حدود دو ماه پیش نمایندگان پارلمان کره جنوبی با اکثریت آرا به طرح عدم کفایت پارک گون-هه رای دادند.

طرح استیضاح خانم پارک در پی آغاز پیگرد یکی از دوستان نزدیک او به اتهام سوء استفاده از موقعیت و فساد مالی و احتمال ارتباط رئیس جمهور با این پرونده به جریان افتاد.

در حال حاضر، نخست وزیر کره جنوبی وظایف رئیس جمهوری را برعهده دارد و در صورت برکناری قطعی رئیس جمهور، انتخابات جدید باید ظرف بیست روز برگزار شود.

موضوعات مرتبط