جام جهانی قطر؛ هفته‌ای ۵۰۰ میلیون دلار صرف ساخت‌وساز می‌شود

پروژه‌های جام جهانی قطر حق نشر عکس Getty Images
Image caption تصمیم‌گیران قطر انتظار دارند که دوسوم قراردادهای پروژه‌های مربوط به جام جهانی ۲۰۲۲ در دو سال آینده اجرایی شود

وزیر دارایی قطر گفته است که هفته‌ای حدود ۵۰۰ میلیون دلار صرف پروژه‌های ساخت‌وساز مربوط به جام جهانی ۲۰۲۲ می‌شود و احتمالا این حجم سرمایه‌گذاری هفتگی در سه تا چهار سال آینده ثابت خواهد ماند.

قطر میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ است و به منظور مهیا کردن شرایط برگزاری مسابقات، سرمایه‌گذاری کلانی برای اجرای پروژه‌های جدید از جمله احداث چند ورزشگاه، بزرگراه و بیمارستان کرده است.

کل هزینه‌های احتمالی قطر بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

بعضی تحلیلگران گفته‌اند که حجم سرمایه‌گذاری‌های قطر باعث خواهد شد که جام جهانی ۲۰۲۲ پرخرج‌ترین مسابقات تاریخ برگزاری جام جهانی باشد، ولی علی العمادی، وزیر دارایی قطر این موضوع را رد کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption استادیوم خلیفه در دوحه قطر

براساس گزارش‌ها، جام جهانی ۲۰۱۴ در برزیل ۱۱ میلیارد دلار هزینه داشت و روسیه هم بودجه دولت برای جام جهانی ۲۰۱۸ را ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار تعیین کرده است.

وزیر دارایی قطر گفته است که مجریان و پیمانکاران ۹۰ درصد پروژه‌های مربوط به جام جهانی ۲۰۲۲ مشخص شده است و دو سوم آنها در ۲۴ ماه آینده به پایان خواهند رسید.

علی العمادی اضافه کرد: "برای آن که همه‌چیز به موقع آماده شود، به خودمان فرصت کافی داده‌ایم."

او گفت: "نمی‌خواهیم طوری شود که وقتی مردم وارد کشور می‌شوند (در آستانه جام جهانی) تازه رنگ‌کاری را شروع کنیم."

برای رسیدن به این هدف، پیمانکاران این پروژه‌ها صدها هزار کارگر را از کشورهای دیگر و بیشتر از کشورهای جنوب آسیا به کار گرفته‌اند. فعالان حقوق بشر می‌گویند که این کارگران اغلب به استثمار گرفته می‌شوند و وادار می‌شوند که در شرایط خطرناک کار کنند.

دولت قطر این ادعا را رد کرده و از ماه دسامبر (دو ماه پیش) تمهیداتی را برای بهبود وضعیت و حقوق این کارگران در پیش گرفته است.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط