دولت آمریکا: ایجاد دو کشور مستقل تنها راه رسیدن به صلح بین اسرائیل و فلسطینیان نیست

حق نشر عکس Reuters
Image caption چند فلسطینی در نزدیکی مرز نوار غزه با اسرائیل

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت که ممکن است ایجاد "دو کشور مستقل" راه‌حل نهایی برای برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطینیان نباشد. این رویکرد، نوعی تغییر موضع در سیاستی است که دولت آمریکا برای مدتی طولانی در پیش گرفته بود.

این مقام دولتی امریکا که به شرط مطرح نشدن نامش در رسانه‌ها، این باره اظهارنظر کرده است، گفت که دونالد ترامپ در پی آن است که اسرائیل و فلسطینیان به صلح برسند، ولی در عین حال، تاکید دارد که ممکن است راه‌های دیگری غیر از ایجاد دو کشور مستقل، برای رسیدن به این صلح وجود داشته باشد.

+ ریاست جمهوری ترامپ چه معنایی برای اسرائیل خواهد داشت؟

در دو دهه گذشته دولت آمریکا ایده ایجاد دو کشور مستقل را به عنوان یکی از راه‌حل های کلیدی برای برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطینیان دنبال کرده است.

فلسطینیان به دنبال ایجاد کشوری مستقل در کرانه باختری رود اردن هستند.

+ نتانیاهو: تا نخست‌وزیر باشم اجازه تشکیل کشور فلسطین را نمی‌دهم

+ واکنش فلسطینیان به مخالفت آمریکا در مورد انتخاب یک فلسطینی به عنوان نماینده سازمان ملل

حق نشر عکس Reuters
Image caption بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل (راست) در دیدار با دونالد ترامپ (چپ) در دوران رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری آمریکا

سردبیر حوزه خاورمیانه بی‌بی‎سی می‌گوید که تندروها در اسرائیل خواهان آن هستند که دولت دونالد ترامپ از ایده تشکیل دو کشور مستقل دست بردارد، چون معتقدند زمین‌هایی که لازم است به دولت فلسطینیان اختصاص داده شود، باید بخشی از خاک اسرائیل باشد.

گزارش‌ها درباره موضع دولت آمریکا، ساعاتی پیش از آغاز مذاکرات دونالد ترامپ با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در کاخ سفید منتشر شده است.

+ بنیامین نتانیاهو با بسته 'سیاست‌های مسوولانه' به آمریکا سفر می‌کند

آنها پیش از این و در دوران رقابت‌های انتخاباتی آمریکا با هم دیدار کردند، ولی این، اولین دیدار آنها از زمان آغاز فعالیت‌های دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا است. انتظار می‌رود که روند صلح بین اسرائیل و فلسطینیان، شهرک‌سازی‌های اسرائیل و توافق هسته‌ای ایران از جمله موضوعات مورد گفت‌وگوی دو طرف باشد.

مطالب مرتبط