چین واردات زغال‌سنگ کره شمالی را متوقف می‌کند

موشک
توضیح تصویر،

ادامه آزمایش‌های موشکی کره شمالی در یک سال گذشته موجب نگرانی کره جنوبی، ژاپن و آمریکا شده است

چین اعلام کرده است که واردات زغال سنگ از کره شمالی را متوقف میکند. هدف از این اقدام افزودن فشار بر پیونگ یانگ پس از تازهترین آزمایش موشکی کره شمالی است.

هفته گذشته کره شمالی علی رغم قطع نامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد یک موشک سطح به سطح بالستیک را آزمایش کرد.

زغال سنگ اصلی‌ترین صادرات کره شمالی را تشکیل می‌دهد و اقتصاد شکننده کره شمالی به فروش این محصول به چین متکی است.

احتمالا ارز مورد نیاز برای توسعه برنامه های هسته‌ای کره شمالی از همین منبع تامین می‌شود.

آزمایش موشکی اخیر کره شمالی نخستین آزمایش موشکی این کشور بعد از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ بوده است.

آقای ترامپ قبل از مراسم تحلیف خود، گفته بود که ایالات متحده باید به چین فشار وارد کند تا کره شمالی را "تحت کنترل" بگیرد.

او چهارم ژانویه در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: "چین ... بر کره شمالی کنترل کامل دارد" و "چین باید این مشکل را حل کند. و اگر آنها مشکل را حل نکنند، ما باید تجارت با چین را بسیار دشوار کنیم".

سال گذشته، مقامات چینی پس از صدور قطعنامه جدید سازمان ملل درباره کاهش صادرات زغال سنگ کره شمالی گفتند که واردات زغال سنگ از این کشور را متوقف می کنند و در این ارتباط فقط برای رفاه شهروندان کره شمالی استثنا قائل هستند.

بیشتر بخوانید:

با این حال، داده های چین نشان می دهد که صادرات زغال سنگ از کره شمالی به چین در سال گذشته بیش از دوازده درصد افزایش یافته است.

بسیاری بر این باورند که تاجران چینی زغال سنگ از این موضوع برای خرید زغال سنگ ارزان از کشور همسایه کره شمالی سود جسته‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نوامبر گذشته تحریم های جدیدی علیه کره شمالی وضع کرد که صادرات پردرآمد زغال سنگ را هم هدف قرار می‌داد.

بر اساس این تحریم ها قرار است صادرات زغال سنگ کره شمالی حدود ۶۰ درصد کاهش یابد.

به دنبال پنجمین و بزرگترین آزمایش هسته ای کره شمالی در ماه سپتامبر ۲۰۱۶، چین پس از ماه ها مذاکره با ایالات متحده با این تحریم توافق کرد.

شورای امنیت به اتفاق آرا قطعنامه تحریم‌ها را تصویب کرده بود.

چین به عنوان متحد اصلی کره شمالی به دلیل نگرانی از پیامدهای احتمالی سقوط دولت این کشور به طور سنتی از آن حمایت دیپلماتیک کرده است. با این حال اقدامات کره شمالی باعث ناخشنودی بیشتر چین شده است.

کره شمالی از سال ۲۰۱۶ به دلیل برنامه های هسته ای و موشکی خود تحت تحریم های سازمان ملل متحد قرار داشته است.