کره جنوبی: کره شمالی در مرگ برادر رهبر این کشور دست داشته است

حق نشر عکس AFP
Image caption کیم جونگ نام

کره جنوبی گفته است که کره شمالی در مرگ کیم جونگ نام، برادرناتنی رهبر این کشور دخالت داشته است.

کیم جونگ نام، هفته گذشته در جریان پروازی به کوالالامپور، پایتخت مالزی ظاهرا با مواد سمی هدف سوءقصد قرار گرفت و در راه بیمارستان درگذشت.

یکی از سخنگویان وزارت اتحاد کره جنوبی گفته است: "با توجه به این که پنج مظنون مرتبط با مرگ کیم جونگ نام، شهروند کره شمالی هستند، ما معتقدیم که رژیم کره شمالی در پشت این حادثه قرار دارد."

پلیس مالزی تاکنون یک شهروند کره شمالی را بازداشت کرده و گفته‌ که به دنبال چهار مظنون دیگر است.

با وجود گمانه‌زنی‌های گسترده در مورد دست داشتن کره شمالی در مرگ کیم جونگ نام، هنوز مدرکی در این باره به دست نیامده است. کره شمالی هم علنا در این مورد اظهار نظری نکرده است.

پلیس مالزی این ۴ مظنون را که همگی شهروند کره شمالی هستند، درارتباط با این سوءقصد شناسایی کرده است.

گفته شده که تمامی این ۴ نفر مرد و بین ۳۰ تا ۵۰ ساله هستند.

به گفته پلیس این افراد قبلا مالزی را ترک کرده‌اند. مقامات پلیس پیش از این از دستگیری ۴ نفر دیگر در این ارتباط خبر داده بودند.

پلیس مالزی هنوز به دنبال نتایج کالبد شکافی از جسد کیم جونگ نام است. وزیر بهداشت این کشور گفته است که حدود دو هفته طول می‌کشد تا گزارش نهایی آماده شود. کره شمالی گفته که نتایج کالبد شکافی را قبول ندارد.

کیم جونگ نام، بزرگترین پسر کیم جونگ ایل، رهبر سابق کره شمالی بود. کیم جونگ ایل از سال ۱۹۹۴ تا سال ۲۰۱۱ رهبر این کشور بود.

بعد از آن که کیم جونگ اون، پسر کوچکتر رهبر سابق کره شمالی به رهبری این کشور رسید، کیم جونگ نام زندگی بی سر و صدایی داشت و عمده وقتش را خارج از کره شمالی و در ماکائو می‌گذراند.

بیشتر بخوانید:

در سال‌های گذشته اظهاراتی از قول او در نقد نظام سیاسی کره شمالی و رهبری برادرش نقل شده است.

پیشتر هم گزارش‌هایی از تلاش برای سوءقصد به کیم جونگ نام منتشر شده بود.

موضوعات مرتبط