نشست امنیتی مونیخ؛ حمله شدید عربستان و اسرائیل به ایران

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل
توضیح تصویر،

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل

نمایندگان عربستان و اسرائیل در جریان نشست امنیتی مونیخ به شدت ایران را هدف حمله و انتقاد قرار دادند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل گفت که هدف نهایی ایران تضعیف عربستان سعودی در خاورمیانه است.

وزیر دفاع اسرائیل همچنین خواستار گفتگو با کشورهای عربی برای مقابله با "عناصر تندرو در منطقه" شد.

آقای لیبرمن گفت که هدف ایران "تضعیف ثبات در کشورهای خاورمیانه و در نهایت عربستان سعودی است."

به گفته وزیر دفاع اسرائیل "اختلاف اصلی بین یهودیان و مسلمانان نیست. بلکه اختلاف اصلی بین میانه‌روها و تندروها است."

درباره کنفرانس مونیخ بیشتر بخوانید:

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان هم در این نشست از ایران "به عنوان بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان" نام برد.

وزیر خارجه عربستان گفت: "ایرانی ها می‌گویند که خواستاربازگشایی فصلی جدید هستند. آنها از آینده سخن می‌گویند نه از گذشته. این خیلی خوب است، اما در شرایط فعلی چه کاری باید انجام داد. ما نمی‌توانیم اقدامات آنها را در منطقه نادیده بگیریم. همانطور که قبلا هم گفتم آنها خواستار صدور انقلاب هستند. چگونه ما می‌توانیم با ملتی که هدفش نابودی ما است، ارتباط داشته باشیم. تا زمانی که ایران در رفتارش و در اصولی که این کشور بر پایه آن اداره می‌شود، تغییر ندهد. بسیار دشوار است که با چنین کشوری در ارتباط بود."

آقای جبیر در بخش دیگری از سخنانش گفت: "چرا ایران تنها کشوری است که تاکنون هدف حمله داعش و یا القاعده قرار نگرفته است؟"

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم در سخنانی در نشست مونیخ گفت که ایران در تلاش است تا سوریه و عراق را به دو کشور شیعه تبدیل کند که این بسیار خطرناک است.

کسری ناجی، خبرنگار بیبیسی در اجلاس مونیخ: جملات تند سخنرانان امروز در کنفرانس امنیتی مونیخ علیه ایران، نشان از واقعیت‌های تازه نقشه سیاسی منطقه دارد. در آمریکا ریاست جمهوری دونالد ترامپ که موضعی سرسختانه در مقابل ایران دارد، کشورهای منطقه را به بررسی مجدد مواضع و سیاست‌هایشان در مقابل ایران وا داشته است؛ کشورهایی که در مقابل ایران مواضع سختی گرفته‌اند و توازن سیاسی منطقه را به زیان ایران تغییر داده‌اند.

همه سخنرانان امروز از کوشش‌های "برهم زننده ثبات" ایران در کشورهای منطقه صحبت کردند. رفتار ایران حالا بیش از پیش زیر ذره‌بین خواهد بود. وزیر دفاع اسرائیل گفت مشکلات خاورمیانه را می‌شود در سه کلمه ایران، ایران و ایران خلاصه کرد. او گفت چشم‌انداز مطلوبش همکاری منطقه‌ای در مقابل ایران است. فضای سیاسی تازه جهان حالا امکان همکاری اسرائیل و کشورهای عرب به رهبری عربستان را در مقابل ایران افزایش داده است. سال ۲۰۱۷ شاید شاهد ترکیب جدید صف‌آرایی‌ها در خاورمیانه باشد.

توضیح تصویر،

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان

پیش از نمایندگان اسرائیل و عربستان، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در سخنانی در نشست مونیخ بر ضرورت بهبود روابط با کشورهای حوزه خلیج فارس تاکید کرد و گفت "رییس جمهور ایران در این راستا قدم مهمی را برداشته و روز چهارشنبه گذشته به عمان و کویت سفر کرده است".

آقای ظریف تاکید کرد که مشکل گروه های به گفته او "تروریستی" در منطقه بدون همکاری کشورهای خلیج فارس حل نخواهد شد.

او همچنین درباره وضعیت منطقه گفت "مناقشه‌ها در عراق، سوریه، ‌یمن و بحرین راه حل نظامی ندارند. هر کدام از این مناقشه‌ها نیازمند راه حل سیاسی هستند بطوری که هیچ بازیگر واقعی از فرایند حذف نشود یا در نتیجه کار به حاشیه رانده نشود."

توضیح تصویر،

مایک پنس، معاون دونالد ترامپ

روز گذشته شنبه ۱۸ فوریه (۳۰ بهمن) مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، در نشست امنیتی مونیخ ایران را در کنار کره شمالی یک "تهدید" برای امنیت و شیوه زندگی غربی خواند.

او در اولین حضور بین‌المللی عمده خود به عنوان معاون رئیس جمهور آمریکا، گفت ایران به عنوان "اصلی‌ترین کشور حامی تروریسم" همچنان به بی‌ثبات کردن منطقه خاورمیانه ادامه می‌دهد و رفع تحریم‌های هسته‌ای به ایران کمک کرده است که منابع بیشتری برای این کار در اختیار داشته باشد.

آقای پنس تاکید کرد که دولت ترامپ هرگز نخواهد گذاشت که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.