پنس: آمریکا متعهد به همکاری با اتحادیه اروپا است

تاسک (راست) و پنس

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

دونالد توسک در دیدارش با مایک پنس بر نیاز اتحادیه اروپا به حکایت آمریکا تاکید کرده است

مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، می‌گوید که کشورش به همکاری و مشارکت با اتحادیه اروپا متعهد است.

آقای پنس که به بروکسل سفر کرده است در سخنانی در جمع مقامات ارشد این اتحادیه تلاش کرد تا نگرانی مقامات اروپا را در مورد رابطه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با اتحادیه اروپا و همچنین پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) کاهش دهد.

آقای پنس پیشتر و در کنفرانس امنیتی مونیخ در اوایل هفته جاری نیز تاکید کرده بود که آمریکا به صورت همه‌جانبه از ناتو حمایت می‌کند.

او در این نشست به رهبران اروپایی اطمینان خاطر داد که حمایت ایالات متحده از ناتو "تزلزل‌ناپذیر" است. با این همه او نیز این موضع دونالد ترامپ را تکرار کرد که کشورهای اروپایی "سهم متناسبی" از هزینه‌های دفاعی ناتو را نمی‌پردازند.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، در سخنانی در دیدارش با آقای پنس تاکید کرد که اتحادیه اروپا به حمایت کامل آمریکا برای یک اروپای متحد نیاز دارد.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپایی، نیز قبلا در سخنانی تاکید کرده بود که آمریکا "به یک اتحادیه اروپای متحد و قوی" نیازمند است.

اظهارات آقای پنس در بروکسل در حالی عنوان شده است که پیشتر اظهارات آقای ترامپ در خصوص این دو نهاد به ویژه ناتو باعث ایجاد نگرانی‌هایی در میان رهبران اروپایی شده بود.

آقای ترامپ پیشتر پیمان ناتو را "کهنه و بی‌خاصیت" خوانده بود.

آقای ترامپ همچنین در گفتگویی با روزنامه نیویورک تایمز در اواسط سال گذشته میلادی و در زمان کارزار تبلیغات انتخاباتی‌اش گفته بود در صورتی که به عنوان رئیس‌جمهوری آینده آمریکا انتخاب شود، ممکن است حمایت بی‌چون و چرا از اعضای ناتو را متوقف کند.

با وجود این او بعدا در اظهارتی از ناتو حمایت کرد از جمله در اویل ماه جاری میلادی در جمع تعدادی از نیروهای نظامی آمریکای در یک پادگان نظامی در فلوریدا. او در این دیدار تاکید کرد که کشورش به عنوان یکی از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی با قدرت از ناتو حمایت می‌کند.

آقای ترامپ نیز در اظهاراتی در اویل سال جاری میلادی و چند روز قبل از مراسم تحلیفش گفت که تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا "هوشمندانه" بوده و اوضاع این کشور بعد از برگزیت خیلی بهتر هم شده و در نهایت بریتانیا از این تصمیم بهره خواهد برد.

این سخنان آقای ترامپ به تلاش برای تضعیف اتحادیه اروپا تعبیر شده بود.