ایران و عراق برای صادرات نفت کرکوک تفاهم‌نامه امضا کردند

میدان نفتی کرکوک

منبع تصویر، Getty Images

ایران و عراق امروز دوشنبه ۲ اسفند (۲۰ فوریه) یادداشت تفاهمی را درباره همکاری‌ در بخش انرژی امضا کردند.

از جمله اسناد امضا شده یادداشت تفاهمی درباره مطالعه بر روی ساخت خط لوله‌ای برای صادرات نفت از میادین نفتی کرکوک از طریق ایران است.

این یادداشت تفاهم در جریان سفر بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران به بغداد امضا شد. قرار است یک مشاور بین‌المللی برای توجیه فنی و اقتصادی این طرح معرفی شود.

بر اساس این یادداشت تفاهم، دو طرف توافق کرده‌اند تا کمیسیونی به‌منظور حل ‌و فصل مناقشه بر سر میدان‌های نفتی مشترک تشکیل دهند و همچنین انتقال نفت خام عراق به پالایشگاه آبادان مورد بررسی قرار گیرد.

کمک به بازسازی زیرساخت‌های پالایشگاه‌های نفت و گاز عراق توسط ایران در این یادداشت تفاهم گنجانده شده است.

بیشتر بخوانید:

منبع تصویر، Shana

توضیح تصویر،

بیژن زنگنه می‌گوید ایران و عراق دو میدان نفتی مشترک برای سرمایه گذاری و بهره برداری مشترک تعیین کرده‌اند

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) ایران و عراق دو میدان نفتی مشترک را برای همکاری تعیین کرده‌اند که جزئیات آن فاش نشده است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفته است: "براساس تفاهم به عمل آمده دو میدان نفتی مشترک را برای سرمایه‌گذاری و بهره برداری از میادین مشترک دو کشور تعیین کرده‌ایم. در این دو میدان نفتی، ایران و عراق به صورت مشترک سرمایه گذاری و تولیدات آن را نیز به صورت مشترک صادر خواهند کرد."

وزیر نفت ایران به هماهنگی‌های دو کشور در بازار جهانی نفت هم اشاره کرده و گفته است عراق نقش موثری در موفقیت های کسب شده در رساندن قیمت ها به ۵۵ دلار در هر بشکه داشته است.

بیشتر بخوانید:

در دوران تحریم‌های نفتی ایران، صادرات نفت عراق از ایران پیشی گرفت که انتقاد ایران را در بر داشت.

وزیر نفت ایران در آن زمان گفته بود در شرایط تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، عراق تلاش می کند نفت خود را جایگزین نفت ایران کند.