ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل درگذشت

ویتالی چورکین

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ویتالی چورکین

ویتالی چورکین، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد درگذشت.

بنا بر گزارش‌ها آقای چورکین به صورت ناگهانی و زمانی که مشغول کار در نیویورک بوده، درگذشته است.

ولادیمیر سافرونکوف معاون آقای چورکین به آسوشیتدپرس گفت که حال آقای چورکین زمانی که در دفترش بود بد شد و او را به بیمارستان انتقال دادند اما او در بیمارستان درگذشت. علت مرگ آقای چورکین هنوز اعلام نشده است.

او یک روز پیش از تولد ۶۵ سالگی جان خود را از دست داد.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای این "زبان‌شناس برجسته" را "نماینده‌ای فوق‌العاده" برای روسیه خوانده است اما درباره درگذشت او به جزدیات بیشتری اشاره نکرد.

___________________________________________________________________________________________________________________________________

تحلیل بهمن کلباسی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در نیویورک

با آقاى چوركين آخرين بار ٢٦ آذر ماه در مهمانى پايان سالانه سازمان ملل گفتگو كردم. او در كنار ميز شامش به پرسش‌هاى من و سه خبرنگار ديگر در مورد ساختار توافق آتش بس در سوريه ده بیست دقيقه با حوصله پاسخ داد. يكى از ويژگى‌هاى سفير روسيه همين در دسترس بودن و وقت گذاشتن براى گفتگو با خبرنگاران بود. با اينكه بسيارى از خبرنگاران غربى دفاع بى‌وقفه مواضع دولت متبوعش به ويژه در بحران سوريه و ادبيات گاه تندش عليه سفير آمريكا را به چالش مي‌كشيدند، اما هم آنها و هم‌همتايان اروپايى و آمريكايى آقاى چوركين، خوشرو و خوش مشرب بودن او خارج از فضاى دعواهاى ديپلماتيك را می‌پسنديدند و با او رابطه خوبى داشتند. شايعات زيادى وجود داشت كه او ممكن است روزى جايگزين آقاى لاورف وزير خارجه فعلى روسيه شود.

___________________________________________________________________________________________________________________________________

آقای چورکین از سال ۲۰۰۶ نماینده روسیه در سازمان ملل بود. پیش از آن او در وزارت خارجه روسیه، سفیر روسیه در کانادا (۱۹۹۸-۲۰۰۳) و بلژیک (۱۹۹۴-۱۹۹۸) و نماینده ویژه روسیه در مذاکرات درباره یوگسلاوی سابق (۱۹۹۲-۱۹۹۴) بود.

او یکی از طرفداران سرسخت سیاست‌های روسیه از جمله بمباران حلب در سال گذشته میلادی بود.

در آن زمان سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل به روسیه و ایران اعتراض کرد و آقای چورکین پاسخ داده بود که او مثل مادر ترزا رفتار می‌کند و سوابق کشور خود در خاورمیانه را فراموش کرده است.

آقای چورکین با اینکه بخصوص در سال‌های اخیر چهره سیاست‌های ضد غرب روسیه بود و وتوی قطعنامه‌های شورای امنیت را درباره سوریه هدایت کرد اما به دلیل تجربه و مهارت‌های بالای دیپلماتیک مورد احترام دیپلمات‌های غربی بود.

او همچنین به کنگره آمریکا گزارش حادثه نیروگاه چرنوبیل را داد در حالی که در آن زمان جزء دیپلمات‌های ارشد روسیه نبود.