پیشروی تازه نیروهای عراقی در غرب موصل علیه داعش

سرباز عراقی
توضیح تصویر،

فرودگاه موصل در سه کیلومتر ابوصیف است

نیروهای دولتی عراق در دومین روز عملیات تهاجمی تازه علیه گروه دولت اسلامی (داعش) به حاشیه جنوبی غرب موصل نزدیک تر شده اند.

با پیشروی ارتش روستای ابوسیف که بر موصل مشرف است هدف حملات هوایی از جمله توسط هلی کوپترهای توپدار قرار گرفته است.

نیروهای عراقی اکنون وارد ابوسیف شده اند.

بیشتر بخوانید:

بخش شرقی موصل ماه پیش طی درگیری های سنگین آزاد شده بود.

ابوسیف که بر فرودگاه موصل مشرف است یک پایگاه مهم داعش در حاشیه جنوبی بخش غربی موصل به حساب می آید.

کوئنتین سامرویل خبرنگار بی بی سی که ارتش عراق را همراهی می کند می گوید این نیروها با مقاومت شدیدی در داخل روستا به خصوص شلیک راکت روبرو شده اند.

به گفته خبرنگار بی بی سی اجساد بعضی از جنگجویان داعش در کنار جاده روستا مشاهده شده است که ظاهرا در اثر آتش توپخانه کشته شده اند.

براساس گزارش‌ها سرعت این عملیات به‌دلیل مین‌ گذاری در مسیر کند شده است؛ هر چند تیم‌های خنثی‌کننده ارتش عراق در حال پاک‌سازی مسیر عملیات از مین هستند.

روز یکشنبه با آغاز عملیات، ارتش عراق توانست چندین روستا را که تا پیش از این در تصرف داعش بود، آزاد کند و برای اولین بار بعد از سه سال پرچم عراق را در مناطق جنوبی غرب موصل به اهتزاز درآورد.

سایر نیروهای دولتی مشغول پیشروی به سوی پایگاه نظامی غزلانی بوده اند که قصد دارند از آن برای انجام عملیات در غرب موصل استفاده کنند.

یمز متیس وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه دیداری از پیش اعلام نشده از بغداد داشت که اولین سفر او به عراق به عنوان وزیر دفاع آمریکا به این کشور بود.

آقای متیس پیش از سفر به عراق به خبرنگاران گفت: "ارتش آمریکا برای در اختیار گرفتن نفت کشورها در عراق نیست."

این حرف ظاهرا برای رفع نگرانی در مورد سخنان ماه پیش دونالد ترامپ است که در دیداری با کارمندان سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) گفته بود "ما باید نفت عراق را به دست می‌گرفتیم؛ اما اشکالی ندارد. شاید دوباره شانس این را داشته باشید."