تهدید مراکز یهودی آمریکا؛ ترامپ 'تعصب و یهودستیزی' را محکوم کرد

ترامپ

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

دونالد ترامپ در موزه‌ آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار سخن می‌گفت و بن کارسون (چپ)، وزیر پیشنهادی مسکن، آلودا کینگ (نفر دوم از راست)، از اقوام مارتین لوتر کینگ و ایوانکا دختر آقای ترامپ او را همراهی می‌کردند

به دنبال موجی از تهدیدهای تلفنی، روز دوشنبه ۲۰ فوریه، یازده مرکز یهودی در آمریکا تخلیه شدند.

پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، تحقیقات در این باره را آغاز کرده است.

دونالد ترامپ این تهدیدها را محکوم کرده و گفته است: "تهدیدهای یهودستیزانه که جامعه یهودیان در مراکز اجتماعی را هدف می گیرد وحشتناک و دردناک است و کاملا یادآور تلاشی است که باید برای ریشه کنی نفرت و تعصب و بدی صورت گیرد."

آقای ترامپ بعد از بازدید از موزه تاریخ سیاهان آمریکا در واشنگتن اظهار نظر می کرد.

او در مورد بازدید از این موزه گفت "این محیط یادآور این مساله است که چرا باید با تعصب، عدم مدارا و نفرت در همه شکل های زشت آن جنگید."

بنیاد یهودیان آمریکای شمالی می‌گوید با در نظر گرفتن تهدیدهای اخیر، ظرف یک ماه گذشته مجموعا ۶۹ مورد تهدید مراکز یهودی در ۲۷ ایالت آمریکا گزارش شده است. بر این اساس تنها در هفته گذشته ۲۷ مرکز یهودی تهدید شدند.

در هیچ کدام از مراکزی که تماس تلفنی تهدیدآمیز گرفتند بمبی پیدا نشده و این مراکز کار عادی خود را از سر گرفته‌اند.

منبع تصویر، @MIAMIBEACHPD

توضیح تصویر،

مرکز یهودی در میامی هفته گذشته پس از تهدیدی ساختگی تخلیه شد

هنوز مشخص نیست که چه اشخاص یا گروه‌هایی پشت تهدیدهای تلفنی اخیر هستند. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که به دنبال پیروزی دونالد ترامپ موارد ثبت شده آزار و خشونت از روی تعصب نژادی، مذهبی و سیاسی در آمریکا بالا رفته است.

ایوانکا ترامپ، دختر رئیس جمهور آمریکا که همسرش یهودی است و خودش هم به یهودیت گرویده، گفته است: "آمریکا ملتی است که بر مبنای رواداری مذهبی بنا شده است. ما باید از عبادتگاه‌ها و مراکز مذهبی‌مان حفاظت کنیم."

واکنش ترامپ به انتقادها؟

آقای ترامپ درحالی علیه یهودستیزی موضع گیری می کرد که منتقدان می گویند دولت او به اندازه کافی از ایدئولوژی راست افراطی فاصله نگرفته و با شعارهایی مثل "اول آمریکا" راست های افراطی را جسورتر کرده است.

روز چهارشنبه پیش وقتی آقای ترامپ در یک کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر اسرائیل شرکت کرده بود از او در مورد افزایش حوادث ضدیهودی سوال شد. او در پاسخ فقط در مورد پیروزی انتخاباتی اش صحبت کرد.

چند ساعت پیشتر هیلاری کلینتون رقیب آقای ترامپ در انتخابات او را ترغیب کرد علیه یهودستیزی موضع گیری کند.

رونالد لادر رئیس کنگره جهانی یهودیان هم مقام های دولت آمریکا را تشویق کرد "تشخیص دهند که یهودستیزی زنده و فعال است."

او نوشت: "یهودیان آمریکا نگرانند. تکان دهنده است که وقتی می بینیم مراکز یهودی بار دیگر هدف اقدامات مجرمانه قرار می گیرد."