سرباز اسرائیلی برای کشتن مهاجم زخمی فلسطینی به ۱۸ ماه حبس محکوم شد

قتل مهاجم فلسطینی

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

عبدالفتاح شریف در جریان حمله به سربازان اسرائیلی زخمی شده و بی حرکت بر زمین افتاده بود

یک سرباز اسرائیلی در دادگاه نظامی برای قتل یک مهاجم زخمی فلسطینی به ۱۸ ماه حبس محکوم شده است.

عبدالفتاح شریف در یک ایست بازرسی با چاقو به سربازان اسرائیلی حمله کرد و پس از زخمی شدن بی‌حرکت روی زمین افتاده بود که گروهبان الور آزاریا او را با شلیک گلوله‌ای به سرش کشت.

گروهبان آزاریا به سربازی دیگر گفته بود که مرد فلسطینی "حقش بود بمیرد". عبدالفتاح شریف یک سرباز اسرائیلی را با چاقو زخمی کرده بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پیشتر خواهان عفو الور آزاریا شده بود.

در ویدئویی که از لحظه کشته شدن عبدالفتاح شریف منتشر شد دیده می‌شود در حالی که آمبولانس‌ها، کادر درمانی و نظامیان در محل حضور دارند و مرد فلسطینی بی حرکت روی زمین افتاده، گروهبان آزاریا از فاصله نزدیک با تفنگش سر او را هدف می‌گیرد.

انتشار این ویدئو واکنش‌های زیادی برانگیخت و خشم بسیاری از فلسطینی‌ها را به دنبال داشت. فرماندهان نظامی اسرائیل کار سربازشان را نکوهش کردند، اما اقدام او حامیانی هم در اسرائیل داشته است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

حامیان سرباز اسرائیلی مقابل محل برگزاری دادگاه تجمع کردند

اقدام گروهبان آزاریا می‌توانست مجازاتی تا ۲۰ سال حبس برای او به دنبال داشته باشد، اما دادستان‌ها درخواست سه تا پنج سال حبس برای او کردند.

خانواده عبدالفتاح شریف خواهان حبس ابد برای گروهبان آزاریا بودند.

الور آزاریا امروز در حالی که لبخند می‌زد به حکم دادگاه گوش کرد. به او به جز مجازات ۱۸ ماه حبس، تنزل درجه نیز داده شده است.

قاضی گفت با در نظر گرفتن اینکه این اولین محکومیت الور آزاریا است، و اینکه جرم حین یک ماموریت نظامی اتفاق افتاده و در نهایت اینکه دستور روشنی وجود نداشته که گروهبان آزاریا باید چه طور رفتار کند، در مجازات او تخفیف قایل می‌شود.

ده‌ها نفر از راستگرایان اسرائیلی بیرون ساختمان وزارت دفاع، محل برگزاری دادگاه نظامی، در حمایت از سرباز اسرائیلی تجمع کردند.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

سرباز اسرائیلی هنگام شنیدن حکمش لبخند می‌زد