پرتغال مامور سیا را برای تحمل حبس به ایتالیا مسترد می‌کند

سازمان سیا

منبع تصویر، Getty

توضیح تصویر،

اقدامات سازمان سیا در 'جنگ با ترور' به رسوایی‌هایی منجر شده است

وکیل یک مامور سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) می‌گوید به حکم دادگاهی در پرتغال، موکل او باید برای تحمل مجازات حبس به ایتالیا مسترد شود.

سابرینا دو سوسا یکی از ۲۶ نفری است که ایتالیا برای ربودن و شکنجه اسامه مصطفی حسن نصر، روحانی مصری متهم به اقدامات تروریستی، تحت تعقیب قضایی قرار داد. دادگاهی در میلان ایتالیا او را به طور غیابی به چهار سال زندان محکوم کرد.

سابرینا دو سوسا، که علاوه بر شهروندی آمریکا تابعیت پرتغال را نیز دارد، در ماه اکتبر ۲۰۱۵ با یک حکم جلب اروپایی در فرودگاه لیسبون بازداشت شد. خانم دو سوسا به حکم استردادش به ایتالیا معترض بود و استدلال می‌کرد که رسما از حکم دادگاه ایتالیایی مطلع نشده بوده و همچنین نمی‌توانسته از اسناد محرمانه دولت آمریکا برای دفاع از خود استفاده کند.

به دنبال حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا مجموعه گسترده‌ای از اقدامات را در قالب "جنگ با تروریسم" انجام دادند که به رسوایی‌هایی انجامید و افشا شد که سیا متهمان را شکنجه می‌داده و از آدم‌ربایی و شبکه‌ای از بازداشتگاه‌های مخفی در کشورهای مختلف برای برخورد با متهمان استفاده می‌کرده است.

آسوشیتدپرس می‌گوید انتظار می‌رود که سابرینا دو سوسا ظرف چند روز آینده به ایتالیا مسترد و فورا زندانی شود. وکیل خانم دو سوسا در ایتالیا گفته است از دادگاه خواهد خواست که او در شرایطی نیمه آزادانه نگهداری شود و به جای تحمل زندان، خدمات اجتماعی رایگان انجام دهد.

خانم دو سوسا می‌گوید در جریان ماجرای ربودن اسامه مصطفی حسن نصر، مشهور به ابو عمر، نبوده است.

ماموران سیا در سال ۲۰۰۳ ابو عمر را در میلان ربودند و به زندانی در مصر منتقل کردند. او مدعی شد که در دوران بازداشت شکنجه شده است.

دستگاه قضایی ایتالیایی ۲۲ مامور سیا، یک سرهنگ نیروی هوایی آمریکا و دو مقام امنیتی ایتالیایی را در این رابطه به حبس محکوم کرد. خود ابو عمر هم در ایتالیا برای جرایم تروریستی به طور غیابی به شش سال حبس محکوم شده است.