دولت آمریکا به روند اخراج مهاجران غیرقانونی شدت و سرعت بیشتری می‌دهد

بازداشت مهاجران غیرقانونی در محدوده مرزی آمریکا و مکزیک

منبع تصویر، John Moore/Getty Images

توضیح تصویر،

هفت اوت ۲۰۱۵ - ماموران مرزی آمریکا گروهی از مهاجران غیرقانونی را در محدوده مرزی با مکزیک بازداشت کرده‌اند

دولت آمریکا دستورالعمل‌هایی سختگیرانه برای برخورد با مهاجرانی صادر کرده است که بدون مدارک لازم در آن کشور به سر می‌برند. براساس این دستورالعمل‌ها، تعداد افراد بیشتری ممکن است مشمول قوانین اخراج مهاجران شوند و روند اخراج مهاجران ثبت‌نشده هم سرعت بیشتری می‌گیرد.

براساس این دستورالعمل‌ها، مهاجرانی که مدارک لازم را برای اقامت در آمریکا ندارند، اگر در پی تخلف رانندگی یا دزدی از فروشگاه‌ها بازداشت شوند، در خطر اخراج از آمریکا قرار می‌گیرند. مهاجران غیرقانونی دیگر هم که مرتکب تخلفات جدی‌تری شده باشند، مشمول دستور اخراج‌ خواهند شد.

رسانه های آمریکایی به نقل مقام های دولت که نامشان فاش نشد گزارش دادند که هدف از دستور تازه اخراج های جمعی و انبوه نیست.

واشنگتن پست به نقل از یک مقام دولت نوشت: "ما خدمه، وقت و منابع لازم برای وارد شدن به محلات و جمع کردن مردم و سوار اتوبوس کردن افراد را نداریم."

این دستورالعمل‌ها، قوانین مهاجرت آمریکا را تغییر نمی‌دهند، ولی براساس آنها، اجرای قوانین موجود، به گونه‌ای سختگیرانه‌تر دنبال خواهد شد.

تعداد افرادی که بدون مدارک لازم و به طور غیرقانونی در آمریکا به سر می‌برند، حدود ۱۱ میلیون نفر برآورد می‌شود.

با این حال، مهاجرانی که در سن کم، به طور غیرقانونی وارد آمریکا شده‌اند، مشمول این دستور نمی شوند. مصوبه حمایت از این گروه از مهاجران در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما صادر شده بود که به قوت خود باقی می ماند.

براساس گزارش‌ها، وزارت امنیت داخلی آمریکا برای اجرایی کردن دستورالعمل‌های جدید، در پی استخدام ۱۰ هزار نفر مامور جدید برای فعالیت در بخش مهاجرت و گمرک، و به کار گرفتن پنج هزار نفر مامور بیشتر برای گشت‌زنی در مرزهای آمریکا است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

با دستورالعمل‌های جدید، افراد بیشتری ممکن است از آمریکا اخراج شوند

چه چیزهایی تغییر کرده است؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

باراک اوباما در طول هشت سال ریاست‌جمهوری، اداره مهاجرت آمریکا را موظف کرده بود که بیشتر بر اخراج آن دسته از مهاجران غیرقانونی متمرکز باشد که به دلیل جرایم جدی، محکوم شناخته شده‌اند، یا به تازگی در محدوده مرزی آمریکا (به دلیل تلاش برای ورود غیرقانونی) بازداشت شده‌اند.

اما دولت دونالد ترامپ با مصوبه جدید خود، شرایط را سخت‌تر کرده است و براساس آنچه از محتوای دستورالعمل‌های جدید اداره امنیت داخلی منتشر شده است، تقریبا اخراج تمام مهاجران غیرقانونی در همه‌جای آمریکا با اولویت دنبال خواهد شد.

براساس دستور جدید اگر یک مهاجر غیرمجاز به ظن ارتکاب یک تخلف جزئی بازداشت شود و حتی اگر گناهکار هم نباشد، می تواند به جرم نقض قانون مهاجرت از آمریکا بیرون فرستاده می شود.

اما کلاریسا مارتینز-دی-کاسترو نائب رئیس "شورای ملی لا رازا" که یک گروه غیردولتی است به واشنگتن پست گفت دولت ترامپ "می خواهد با استفاده از شبح جرم ترس ایجاد کند" تا بتواند "سرکوب بدون تبعیض" مهاجران را پیش ببرد.

این بخش نامه را جان کلی، وزیر امنیت داخلی آمریکا، امضا کرده است.

این همان وزارتخانه ای است که قصد دارد برای برخورد شدیدتر با مهاجران غیرقانونی، حداقل ۱۰ هزار پلیس اداره مهاجرت استخدام کند.

بنا بر بخش نامه جدید، ماموران مهاجرت اختیار دارند که هر مهاجر غیرقانونی‌ای که بازداشت می شود و کمتر از دو سال در آمریکا زندگی کرده را بدون حکم دادگاه اخراج کنند.

همچنین والدینی که با ورود غیرقانونی فرزندان خود را به آمریکا بیاورند می توانند تحت پیگرد کیفری قرار بگیرند.

با وجود صدور این بخش نامه، وزارت امنیت داخلی آمریکا می گوید عملیات دستگیری و اخراج گسترده مهاجران غیرقانونی را فعلا در دستور کار ندارد زیرا که در حال حاضر از وقت و منابع کافی برای آن برخوردار نیست.

بخش نامه جدید شامل حال ۷۵۰ هزار مهاجری که در دوران کودکی به طور غیرقانونی به آمریکا آمده اند نمی شود.

سازمان غیردولتی "اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا" طی بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن بخش نامه جدید، قانونی بودن و مشروعیت اخلاقی آن را زیر سوال برده است و وعده داده که آن را در دادگاه به چالش بکشد.