ارتش ترکیه ممنوعیت حجاب را لغو می‌کند

ارتش ترکیه

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ده‌ها سال است که حجاب در ارتش ترکیه ممنوع است

ارتش ترکیه ممنوعیت تاریخی حجاب برای زنان را لغو می‌کند.

این تصمیم بخشی از اصلاحاتی است که به دستور وزارت دفاع ترکیه در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ترکیه این لغو ممنوعیت شامل تمام افسران و نیروهایی می‌شود که در رده ‌ها، بخش‌ها و نیروهای مختلف ارتش حضور دارند.

به گزارش روزنامه صباح ترکیه براساس تصمیم تازه زنان می‌توانند از روسری‌های هم رنگ با یونیفرمشان زیر کلاه نظامی استفاده کنند.

ارتش ترکیه ممنوعیت حجاب را لغو می‌کند

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سال گذشته هم حکم مشابهی برای برداشتن ممنوعیت حجاب در نیروهای پلیس ترکیه صادر شده بود

داشتن حجاب در سازمان‌ها و نهادهای عمومی ترکیه هم‌راستا با قانون اساسی این کشور که در زمان کمال آتاتورک، بنیان‌گذار ترکیه مدرن، تدوین شده ممنوع بود.

اما از چند سال پیش دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه این ممنوعیت را در حوزه‌های مختلف رفع کرده است.

بیشتر بخوانید:

خشایار جنیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی دراستانبول:

ارتش ترکیه برای سال ها به عنوان مهم‌ترین حافظ نظام حکومتی سکولار دیده شده است. حال با تصمیم جدید وزارت دفاع ترکیه، یکی از قدیمی‌ترین نشانه‌های نظام سکولار از چهره نیروهای مسلح این کشور پاک می شود.

زنان محجبه در ترکیه برای سال‌ها به خاطر منع حجاب در اداره‌های دولتی و دانشگاه‌ها خود را شهروندان درجه دوم فرض کرده‌اند. اما با به روی کار آمدن اسلام‌گرایان در این کشور، بسیاری از موانعی که پیش روی افراد دیندار قرار داشته به تدریج برطرف شده‌اند.

سال گذشته به ماموران زن پلیس ترکیه اجازه پوشیدن روسری اعطا شد و کارمندان زن اداره‌های دولتی نیز تنها چهار سال است که می‌توانند روسری به سر داشته باشند. در حالی که تصمیم اخیر دولت ترکیه برای دین‌داران و زنان محجبه در ترکیه امیدبخش است، نگرانی هواداران نظام سکولار در آستانه همه‌پرسی تغییر قانون اساسی این کشور بیشتر از قبل خواهد بود.