زبان فارسی به عنوان درس اختیاری در مدارس ترکیه تدریس می‌شود

مدارس ترکیه

منبع تصویر، Getty Images

بر اساس تصمیم وزارت آموزش و پروش ترکیه، چندین زبان خارجی به عنوان دروس اختیاری در مدارس ابتدایی و راهنمایی در مدارس این کشور تدریس خواهد شد.

بنا بر اطلاعیه‌ای که در "روزنامه رسمی" ترکیه منتشر شده فارسی، اردو و کره‌ای از جمله زبان‌های خارجی هستند که از سال آینده تحصیلی در مدارس ترکیه ارائه می‌شوند.

در حال حاضر دانش آموزان مدارس ترکیه باید یکی از سه زبان انگلیسی، فرانسه و آلمانی را به عنوان واحد درسی اجباری بگذرانند که با دستورالعمل اخیر وزارت آموزش و پرورش ترکیه می‌توانند زبان دومی را هم که جدیدا اضافه شده به مواد درسی خود اضافه کنند.

زمان اجرایی شدن این طرح، آغاز سال تحصیلی آینده در سپتامبر ۲۰۱۷ اعلام شده است.

بیشتر بخوانید:

وزارت آموزش و پرورش ترکیه ماه گذشته پیش‌نویسی را درباره مواد درسی مدارس این کشور منتشر کرد که ۵۱ درس اجباری در آن گنجانده شده بود و شهروندان می‌توانستند در این باره بصورت آنلاین نظر خود را اعلام کنند.

منبع تصویر، AFP

شش سال پیش، برای نخستین بار در ترکیه، اولین دوره کارشناسی که مفاد درسی‌اش به زبان کردی تدریس خواهد شد، در یک دانشگاه در جنوب شرق این کشور ارائه شد.

یک سال بعد از آن رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی و نخست وزیر وقت ترکیه برای اولین بار مجوز تدریس زبان کردی به عنوان درس اختیاری را در مدارس ترکیه صادر کرد.

آقای اردوغان این اقدام را گامی تاریخی خوانده بود.

بعضی سیاستمداران کرد در واکنش به این اقدام گفته بودند که اجازه تدریس زبان کردی کافی نیست و کردها باید از امکان تدریس تمامی دروس به زبان خود برخوردار باشند.

تخفیف محدودیت‌های زبانی در ترکیه بخشی از تلاش دولت ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا در دهه اخیر بوده است.