فعال مخالف دولت ازبکستان پس از هجده سال از زندان آزاد شد

محمد بکچانوف

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر،

آقای بیک‌جانوف یکی از روزنامه‌نگارانی است که طولانی‌ترین زمان را در زندان گذرانده است

یک روزنامهنگار و فعال مخالف دولت ازبکستان پس از هجده سال حبس، از زندان آزاد شده است.

محمد بیک‌جانوف که برادر محمد صالح، رهبر تبعیدی مخالفان ازبکستان است، در ارتباط با موجی از انفجارات که سال ۱۹۹۹ تاشکند، پایتخت را به لرزه درآورد محاکمه شده بود.

او برای تلاش سوء‌قصد به جان اسلام کریموف، رئیس جمهوری وقت ازبکستان و تدارک کودتا محکوم شده بود.

بیشتر بخوانید:

اما او گفته است برای اعتراف به اتهام‌های ساختگی تحت شکنجه قرار گرفته است. بنابر گزارش سازمان عفو بین‌الملل نیز در بازداشت بر وی فشار وارد شده است تا به اتهامات وارده اعتراف کند. وی در این خصوص شکایت کرده بود.

براساس گزارشها اما دادگاه این شکایات اورا نپذیرفته است و درباره آنها تحقیقاتی انجام نشده و عاملان بدرفتاری با او مجازات نشده‌اند.

سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر و کشورهای غربی بارها از دولت ازبکستان به دلیل سرکوب مخالفان و نقض حقوق بشر انتقاد کرده اند اما دولت ازبکستان این انتقاقدات را نادیده گرفته است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر و سفارت آمریکا در ازبکستان از آزادی آقای بیک‌جانوف استقبال کرده‌اند.

استیو اسوردلوف، مدیر سازمان دیده بان حقوق بشر در مسایل آسیای مرکزی گفته است: "بیک‌جانوف هیچگاه نمی‌بایستی پشت میله های زندان قرار می‌گرفت. او شوهر و پدری است که از دست خانواده اش ربوده شده، او را درکشوری دیگر دزدیدند، با دهشتناکترین روش‌ها شکنجه کردند، تنها به خاطر اینکه به عنوان روزنامه‌نگار کار خود را انجام داده است."

آقای اسوردلوف از شوکت میرضیایوف، رئیس جمهوری ازبکستان دوعوت کرده است نشان بدهد که صادقانه در نظر دارد تا وضع حقوق بشر در این کشور را بهبود خواهد بخشید. او خواسته است شمار متعدد زندانیان سیاسی در این کشور آزاد شوند.

یکی از تحلیلگران بی‌بی‌سی می‌گوید آزادی محمد بیکجانوف ممکن است نشانه تغییر در سیاست‌های دولت از زمان روی کار آمدن شوکت میرضیایوف رئیس جمهورجدید در ماه دسامبر گذشته باشد.