کمک مالی مسلمانان آمریکا برای تعمیر گورستان یهودیان

آمریکا

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

بیش از ۱۷۰ سنگ قبر گورستان یهودیان در ایالت میسوری آمریکا تخریب شده است

گروهی از مسلمانان آمریکا کارزاری به راه انداخته‌اند تا برای تعمیر یک گورستان یهودیان در این کشور که به تازگی تخریب شده کمک‌ مالی جمع‌ کنند.

این کارزار هدفش را جمع آوری ۲۰ هزار دلار اعلام کرده بود اما تاکنون نزدیک به سه برابر این رقم کمک مالی دریافت کرده است.

هدف طراحان کارزار گل‌ریزان (جمع آوری کمک مالی) برای بازسازی این گورستان، "اعلام همبستگی با جامعه یهودیان آمریکا" و بازسازی این "مکان مقدس" اعلام شده است.

افرادی ناشناس دوشنبه (۲۰ فوریه) بیش از ۱۷۰ سنگ قبر گورستان یهودیان سنت لوئیس در ایالت میسوری آمریکا را تخریب کردند.

این خرابکاری بعد از یک رشته تهدیدهای ضدیهودی علیه جامعه یهودیان اتفاق افتاده است.

تاکنون نزدیک به دو هزار نفر به این کارزار که طارق المسیدی و لیندا سرسور آن را به راه انداخته‌اند کمک کرده‌اند و بیش از ۵۵ هزار دلار جمع آوری شده است.

طراحان این کارزار گفته‌اند جامعه مسلمانان آمریکا ضمن اعلام همبستگی با یهودیان آمریکا این "هتک حرمت هولناک" را محکوم می‌کنند.

هدف این طرح، تعمیر آسیب‌های وارده به گورستان "چسد شیل امیث" در سنت لوئیس است اما مبتکران آن گفته‌اند کمک‌های اضافی را صرف بازسازی سایر آسیب‌های وارده به مراکز یهودی در سراسر آمریکا خواهند کرد.

روز سه‌شنبه سازمان جامعه مسلمانان شمال آمریکا و نمایندگی شورای روابط اسلام و آمریکا در میسوری علیه این خرابکاری واکنش نشان دادند.

اظهر عزیز، رئیس جامعه مسلمانان شمال آمریکا در بیانیه‌ای گفته است که "اعضای این جامعه را تشویق می‌کنیم تا به کنیسه‌های محلی و همسایه‌های یهودی خود مراجعه کنند و با آنها اعلام همبستگی کنند و حمایت‌شان را برای بازسازی گورستان آسیب دیده اعلام کنند."

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

تاکنون برای بازسازی گورستان یهودیان بیش از ۵۵ هزار دلار جمع آوری شده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تهدیدهای اخیر را که یهودیان آمریکا را هدف قرار داده "هولناک و دردآور" توصیف کرده و گفته است باید برای "ریشه‌کنی نفرت و تعصب و بدی" تلاش شود.

هنوز مشخص نیست که چه اشخاص یا گروه‌هایی پشت تهدیدهای تلفنی اخیر هستند. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که به دنبال پیروزی دونالد ترامپ موارد ثبت شده آزار و خشونت از روی تعصب نژادی، مذهبی و سیاسی در آمریکا بالا رفته است.

منتقدان می‌گویند دولت آقای ترامپ به اندازه کافی از ایدئولوژی راست افراطی فاصله نگرفته و با شعارهایی مثل "اول آمریکا" راست‌های افراطی را جسورتر کرده است.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، در واکنش به انتقادهای صورت گرفته گفته است که آقای ترامپ "علیه نژادپرستان و افراط‌گرایانان با قدرت" وارد عمل شده است.

روز دوشنبه یازده مرکز یهودیان در نقاط مختلف آمریکا پیغام‌های تهدیدآمیز بمب‌گذاری دریافت کرده‌اند که پس از بررسی‌های پلیس اعلام شد که این تهدیدها بی‌اساس بوده است.

هفته پیش نیز دست‌کم ۱۷ مرکز یهودیان در ایالت‌های مختلف آمریکا تهدیدهای مشابهی دریافت کرده بودند. در هیچ کدام از این مراکز بمبی یافته نشده است.

اف‌بی‌آی گفته است که در همکاری با وزارت دادگستری آمریکا درباره این حوادث تحقیق خواهد کرد.