دولت مکزیک سیاست های مهاجرتی و مرزی آمریکا را رد کرد

لوئیس ویدگارای

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

وزیر خارجه مکزیک گفت دولتش در رجوع به سازمان های بین المللی درنگ نخواهد کرد

مکزیک دستورالعمل های تازه صادر شده از سوی دولت آمریکا در مورد اخراج مهاجرانی که مدرک قانونی ندارند را محکوم کرده است.

براساس دستور جدید که روز سه شنبه از سوی دولت دونالد ترامپ صادر شد تقریبا همه کسانی که به طور غیرقانونی در آمریکا هستند در معرض خطر اخراج خواهند بود.

لوئیس ویدگارای وزیر خارجه مکزیک گفت که کشورش نمی تواند "تصمیم های یکجانبه تحمیل شده توسط یک دولت دیگر را قبول کند."

این اختلاف درحالی پیش می آید که دو مقام ارشد آمریکایی برای سفر به مکزیک آماده می شوند.

کاخ سفید گفت که رکس تیلرسون وزیر خارجه و جان کلی وزیر امنیت داخلی با مقام های مکزیکی صحبت خواهند کرد تا در مورد جزییات اجرای مقررات تازه مهاجرتی توضیح دهند.

اینها شامل طرح هایی برای به اجرا گذاشتن بندهایی از قانون مهاجرت و ملیت آمریکاست که به مقام ها اجازه می دهد مهاجران فاقد مدرک را به مکزیک بفرستند صرف نظر از اینکه ملیت آنها چیست.

معلوم نیست که آیا آمریکا اجازه واداشتن مکزیک به پذیرش این گروه از خارجی ها را دارد یا نه.

اما آقای ویدگارای روز چهارشنبه گفت: "ما این را قبول نخواهیم کرد چون مجبور به این کار نیستم و به نفع مکزیک هم نیست که چنین کند."

او همچنین در مورد نحوه برخورد با شهروندان مکزیک به آمریکا هشدار داد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

مرز آمریکا و مکزیک

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

"دولت مکزیک برای رجوع به سازمان های بین المللی، از سازمان ملل شروع خواهد شد، درنگ نخواهد کرد تا از حقوق بشر، آزادی ها و رویه های صحیح قانونی برای مکزیکی های ساکن خارج براساس قوانین بین المللی دفاع کند."

آقای تیلرسون و آقای کلی قرار بود روز پنجشنبه در مورد مسائل مختلفی با انریکه پینا نیه‌تو رئیس جمهور مکزیک صحبت کنند اما آقای ویدگارای گفت که تصمیم های تازه دولت آمریکا اکنون موضوع اصلی بحث ها خواهد بود.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید چهارشنبه گفت که انتظار "گفتگوهای خیلی خوبی" را دارد.

تخمین زده می شود که حدود ۱۱ میلیون نفر بدون مدارک لازم ساکن آمریکا باشند که بسیاری از آنها مکزیکی هستند. مساله مهاجرت و کنترل مرزی از برنامه های اصلی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکاست.

باراک اوباما در طول هشت سال ریاست‌جمهوری، اداره مهاجرت آمریکا را موظف کرده بود که بیشتر بر اخراج آن دسته از مهاجران غیرقانونی متمرکز باشد که به دلیل جرایم جدی، محکوم شناخته شده‌اند، یا به تازگی در محدوده مرزی آمریکا (به دلیل تلاش برای ورود غیرقانونی) بازداشت شده‌اند.

اما دولت دونالد ترامپ با مصوبه جدید خود، شرایط را سخت‌تر کرده است و براساس آنچه از محتوای دستورالعمل‌های جدید اداره امنیت داخلی منتشر شده است، تقریبا اخراج تمام مهاجران غیرقانونی در همه‌جای آمریکا با اولویت دنبال خواهد شد.

منبع تصویر، Reuters

براساس دستور جدید اگر یک مهاجر غیرمجاز به ظن ارتکاب یک تخلف جزئی بازداشت شود و حتی اگر گناهکار هم نباشد، می تواند به جرم نقض قانون مهاجرت از آمریکا بیرون فرستاده می شود.

بنا بر بخش نامه جدید، ماموران مهاجرت اختیار دارند که هر مهاجر غیرقانونی‌ای که بازداشت می شود و کمتر از دو سال در آمریکا زندگی کرده را بدون حکم دادگاه اخراج کنند.

همچنین والدینی که با ورود غیرقانونی فرزندان خود را به آمریکا بیاورند می توانند تحت پیگرد کیفری قرار بگیرند.

با وجود صدور این بخش نامه، وزارت امنیت داخلی آمریکا می گوید عملیات دستگیری و اخراج گسترده مهاجران غیرقانونی را فعلا در دستور کار ندارد زیرا که در حال حاضر از وقت و منابع کافی برای آن برخوردار نیست.

بخش نامه جدید شامل حال ۷۵۰ هزار مهاجری که در دوران کودکی به طور غیرقانونی به آمریکا آمده اند نمی شود.

سازمان غیردولتی "اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا" طی بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن بخش نامه جدید، قانونی بودن و مشروعیت اخلاقی آن را زیر سوال برده است و وعده داده که آن را در دادگاه به چالش بکشد.