ارتش روسیه از دستگاه پروپاگاندای قوی خبر داد

روسیه اتهام غرب مبنی بر انتشار اخبار ساختگی را بی‌اساس می داند

منبع تصویر، MIL.RU

توضیح تصویر،

روسیه اتهام غرب مبنی بر انتشار اخبار ساختگی را بی‌اساس می داند

ارتش روسیه برای نخستین بار به وجود برنامه‌ مفصل خود در عرصه اشاعه پروپاگاندا اذعان کرده است.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، گفته است که "نیروهای اطلاعاتی" در عرصه "پروپاگاندای هوشمند و موثر" شرکت دارند. او در این خصوص جزئیاتی فاش نکرد.

در ماه‌های گذشته شماری از کشورهای غربی از جمله آمریکا، روسیه را به حملات سایبری و انتشار اخبار ساختگی متهم کرده اند.

گفته می شود که کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از اهداف اصلی عملیات پروپاگاندا و سایبری روسیه هستند.

در دوران جنگ سرد، دو ابرقدرت غرب و شرق منابع عظیمی را صرف پروپاگاندا می کردند تا افکار عمومی را در سراسر جهان تحت تاثیر ایدئولوژی خود قرار بدهند.

سرگئی شویگو روز پنجشنبه (۲۳ فوریه) به اعضای پارلمان روسیه گفت: "ما نیروهای اطلاعاتی‌ای داریم که از اداره مقابله با پروپاگاندای سابق بسیار موثرتر و قوی تر هستند."

کیئر گایلز، کارشناس مسائل نظامی روسیه در مرکز تحقیقاتی چاتم‌هاوس در لندن معتقد است که تلاش‌های روسیه در عرصه پروپاگاندا بسیار گسترده تر از فعالیت‌های سایبریست که کشورهای غربی به مسکو نسبت می دهند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای گایلز اخیرا طی گزارشی به سازمان ناتو نوشت: "هدف، کنترل اطلاعات است، در هر شکلی که باشد."

این کارشناس می گوید برخلاف دوران شوروی سابق، در حال حاضر هدف دستگاه پروپاگاندای روسیه ترویج یک ایدئولوژی خاص در جهان نیست بلکه مسکو در پی تضعیف مفهوم "حقیقت بی‌طرف" است- امری که خبررسانی را غیرممکن می کند.

آقای گایلز به بی‌بی‌سی گفت که روسیه از طرق مختلف نیروهای ناتو را محک می زند، از جمله با هدف قرار دادن نظامیان ناتو در رسانه‌های اجتماعی.

در ماه‌های اخیر گزارش هایی درباره حملات سایبری روسیه به نظامیان ناتو در کشورهای حوزه دریای بالتیک، لهستان و اوکراین منتشر شده است.

روسیه اتهام غرب مبنی بر انتشار اخبار ساختگی را بی‌اساس می داند. روسیه متقابلا ناتو را به اتخاذ سیاست‌های خصمانه متهم می کند.

سازمان های اطلاعاتی آمریکا در ماه ژانویه امسال رسما اعلام کردند که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، برای کمک به پیروزی دونالد ترامپ، دستور یک عملیات چند جانبه علیه کارزار انتخاباتی ایالات متحده را صادر کرده بود.

بنا بر آن گزارش، عملیات روسیه دارای جوانب مخفی - از جمله عملیات سایبری - بوده و در عین حال شامل تلاش‌های رسانه‌های دولتی روسیه و نیز کاربران رسانه‌های اجتماعی که پول دریافت می کردند بوده است.

دولت روسیه قویا دست داشتن در هک کمیته مرکزی حزب دموکرات و انتشار هزاران ایمیل دستیاران هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات، را اتهامی بی اساس می خواند.