دستگاه امنیتی آلمان 'از رسانه‌ها جاسوسی کرده است'

مرکز شنود اطلاعات

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

آژانس اطلاعات فدرال آلمان در باواریا مرکز شنود اطلاعات دارد

رسانه‌های آلمانی می‌گویند سرویس اطلاعات خارجی این کشور زمانی طولانی از روزنامه نگاران خارجی در سراسر جهان جاسوسی می‌کرده است.

بنا بر گزارش مجله اشپیگل آژانس اطلاعات فدرال آلمان از سال ۱۹۹۹ به دست کم ۵۰ خط تلفن و آدرس ایمیل متعلق به روزنامه نگاران یا سازمان‌های خبری دسترسی داشته است.

این گزارش می گوید جاسوسان آلمانی روزنامه نگارانی را که در کشورهای افغانستان، پاکستان و نیجریه برای بی‌بی‌سی، خبرگزاری رویترز و روزنامه نیو یورک تایمز کار می کرده‌اند هدف قرار داده بودند.

اشپیگل می گوید آژانس اطلاعات فدرال آلمان اتاقهای خبر در سرویس جهانی بی‌بی‌سی را نیز جاسوسی می‌کرده است. بی‌بی‌سی از این ادعاها ابراز نگرانی کرده است.

این اولین بار نیست که اشپیگل درباره فعالیت‌های سازمان‌های اطلاعاتی افشاگری‌هایی کرده است.

ماه ژوئن ۲۰۱۳ مجله اشپیگل از رویت یک سند محرمانه خبر داد که بنا بر آن دولت آمریکا دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا را در واشنگتن را شنود می‌کرد

به نوشته این مجله ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعات محرمانه دولت آمریکا، مدرکی را به آنها ارائه کرد که حاکی از شنود نمایندگی اتحادیه اروپا در پایتخت ایالات متحده بود.

گفته شده که در این سند نحوه جاسوسی از شبکه داخلی کامپیوترهای این نمایندگی را به وسیله سازمان امنیت ملی آمریکا تشریح می‌شد.

ادوارد اسنودن که اطلاعات مربوط به کنترل اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی و دیجیتال شهروندان از سوی سازمان امنیت ملی آمریکا را در اختیار رسانه ها قرار داده، پیشتر برای این سازمان کار می‌کرد.

دولت آمریکا آقای اسنودن را به جاسوسی و سرقت اموال دولتی متهم می کند و خواستار استرداد او است.

این کارمند پیشین سازمان امنیت ملی آمریکا پس از فرار در روسیه به سر می‌برد.