ترامپ: من آمریکا را نمایندگی می‌کنم، نه جهان را

دونالد ترامپ

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

هواداران آقای ترامپ چند بار با فریادهای "آمریکا! آمریکا!" او را تشویق کردند

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می‌گوید با وجود آن که همکاری جهانی و توافق با دیگر کشورها خوب است، او در نهایت رئیس جمهور آمریکا است، و نه جهان.

آقای ترامپ در جمع هوادارانش گفت: "چیزی به اسم سرود ملی جهانی، واحد پول جهانی یا پرچم جهانی وجود ندارد. این ایالات متحده آمریکا است که من نمایندگی می‌کنم. من جهان را نمایندگی نمی‌کنم، نماینده کشور شما هستم."

شعارهای ملی‌گرایانه دونالد ترامپ با استقبال هوادارانش روبرو می‌شود و امروز حاضران در سخنرانی او، در مجمع محافظه‌کاران آمریکا، چند بار با فریادهای "آمریکا! آمریکا!" آقای ترامپ را تشویق کردند.

او پیش از این گفته است که باید نقش بین المللی آمریکا دگرگون شود و دولت او از جمله ممکن است که حضور خود در پیمان ناتو را "تعدیل" کند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: "تنها یک تعهد است که ما را با هم متحد می‌کند و آن هم متعهد بودن به آمریکا است."

آقای ترامپ این گفته خود را تکرار کرد که به تامین امنیت آمریکا متعهد است. او وعده داد که به زودی اقدام‌های جدیدی در این زمینه انجام خواهد داد.

او گفت که نمی‌گذارد "تروریست‌های رادیکال اسلامی" به آمریکا برسند. آقای ترامپ همچنین وعده داد که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را "محو" خواهد کرد.

ترامپ و برآوردن انتظارات هواداران

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

هادی نیلی - بی‌بی‌سی فارسی - واشنگتن

دونالد ترامپ در سخن‌رانی‌اش برای ائتلاف سیاسی محافظه‌کاران دو پیام برای هوادارانش داشت: اول این ‌که پای وعده‌های انتخاباتی‌اش ایستاده است و قول می‌دهد به یکی از آن سیاستمداران حرفه‌ای تبدیل نشود که همیشه از آنها انتقاد می‌کند. دوم این که از هوادارانش خواست به اقدام‌ها و موضع‌گیری‌های او توجه کنند؛ نه آن‌چه رسانه‌ها، رسانه‌های به گفته او متقلب، تحویل مخاطبانشان می‌دهند.

درست پنج هفته بعد از سوگند ریاست‌جمهوری، او بار دیگر وعده‌های انتخاباتی‌اش را فهرست کرد؛ از کاهش مالیات و کاهش مقررات محدودکننده برای صنایع آمریکایی؛ تا پیشبرد سیاست خارجی آمریکا بر اساس این اصل که رئیس‌جمهور آمریکا، حواسش به آمریکا باشد؛ نه به همه جهان.

هم در کلام آقای ترامپ و هم در کلام استراتژیست اصلی دولت او، استیو بنون که دیروز در همین همایش سخن می‌گفت، پیدا است که آنها از هوادارانشان هم انتظار دارند حمایتشان از شعارهای انتخاباتی این دولت را نشان دهند. آقای بنون روز پنج‌‍شنبه در این جمع گفت: "از ما برای عمل به وعده‌هایمان حساب بکشید."

در مقابل اعتراض‌های خیابانی متعدد در آمریکا و نقاط دیگر جهان، دونالد ترامپ هم از هوادارانش انتظار دارد خودی نشان بدهند؛ چه همین همایش محافظه‌کاران و چه در سفرهای ایالتی که می‌رود،از جمله همین هفته پیش در میامی فلوریدا.

رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از صحبت‌هایش به دیواری که می‌خواهد در مرز مکزیک بسازد اشاره کرد.

او گفت: "دیوار را می سازیم. در واقع باید بگویم که ساخت آن خیلی زود شروع خواهد شد. خیلی زودتر از موعد مقرر. خیلی خیلی خیلی زودتر از موعد مقرر."

او یک روز پس از آن اظهار نظر می کرد که رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و جان کلی وزیر امنیت ملی در پایتخت مکزیک با وزیر خارجه این کشور دیدار کردند.

هیچ کدام از این دو مقام آمریکایی در کنفرانس خبری روز پنجشنبه در مکزیکوسیتی به دیوار اشاره ای نکردند.

رویترز به نقل از یک گزارش داخی وزارت امنیت ملی آمریکا نوشت که هزینه ساخت این دیوار می تواند به ۲۱.۵ میلیارد دلار برسد که خیلی بالاتر از تخمین ۱۲ میلیارد دلاری آقای ترامپ است.

آقای ترامپ که همواره تاکید کرده مکزیک باید پول ساخت این دیوار را بدهد پیش از شروع عملیات احداث نیازمند تصویب بودجه آن در کنگره است.

دولت انریکه پینا نیه تو رئیس جمهور مکزیک گفته هزینه ساخت هیچ دیواری را نخواهد داد.