کاخ سفید بعضی رسانه های عمده را از یک کنفرانس خبری محروم کرد

سخنگوی کاخ سفید

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

چند رسانه عمده از کنفرانس غیررسمی شان اسپایسر محروم شدند

کاخ سفید روز جمعه بعضی از سازمان های مهم خبری را از یک نشست غیررسمی خبری که معمولا پس از کنفرانس روزانه برگزار می شود منع کرده است.

سی ان ان، نیویورک تایمز، لس آنجلس تایمز و بی بی سی از جمله این سازمان ها بودند که به این کنفرانس ثانوی دعوت نشدند. این کنفرانس بدون حضور دوربین ها برگزار می شود.

این درحالی است که حملات رئیس جمهور آمریکا به رسانه ها ادامه دارد. او روز جمعه در گردهمایی فعالان محافظه کار به رسانه های عمده آمریکا حمله کرد.

او گفت "چند روز پیش رسانه های جعلی را دشمن مردم خواندم و می خواهم تاکید کنم که آنها دشمن مردم هستند."

آقای ترامپ این رسانه ها را متهم کرد که بدون داشتن منابع آگاه واقعی به نقل قول از آنها می پردازند.

اشاره آقای ترامپ به روزنامه هایی مثل واشنگتن پست است که گزارش های آنها درباره ماهیت تماس های مایکل فلین مشاور امنیت ملی با سفیر روسیه به استعفایش منجر شد.

آقای ترامپ هرگز رابطه خوبی با رسانه های عمده نداشته است اما حملات او به رسانه ها از زمان استعفای آقای فلین تندتر شده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

روز جمعه ساعاتی پس از این حملات کاخ سفید شماری از رسانه های مهم را از شرکت در کنفرانس غیررسمی خبری محروم کرد.

این کنفرانس ثانوی هر روز بعد از کنفرانس رسمی روزانه برگزار می شود و همه رسانه هایی که اجازه حضور در کاخ سفید دارند در آن هم شرکت می کنند.

یکی از رسانه هایی که اجازه یافت در این کنفرانس حضور یابد نشریه به شدت راستگرای "بریت بارت نیوز" بود که مدیر سابق آن استیون بنون اکنون استراتژیست ارشد دونالد ترامپ است.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید بعدا در دفاع از این اقدام گفت که دولت به اندزه کافی به رسانه ها "دسترسی داده است."

شبکه هایی که منع شده بودند به این اقدام کاخ سفید اعتراض کردند و نیویورک تایمز آن را بی سابقه خواند.

یکی از تندترین انتقادها را جیک تپر خبرنگار سی ان ان متوجه کاخ سفید کرد که گفت دولت ترامپ که "گاه در بیان حقایق مشکل دارد" گام بعدی را "در تلاش برای پرهیز از پاسخگویی برداشته است. "

همزمان خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می دهد که تحلیلگران در شاخه اطلاعاتی وزارت امنیت ملی آمریکا به این نتیجه رسیده اند که شواهدی کافی در تایید این مساله وجود ندارد که شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان که مشمول طرح مهاجرتی دونالد ترامپ بودند تهدیدی تروریستی را متوجه آمریکا می کنند. ایران یکی از این کشورها بود.

رئیس جمهور آمریکا در دستور مهاجرتی خود که دادگاه ها آن را غیرقانونی دانسته و معلق کرده اند گفته بود که این دستور را برای جلوگیری از "ورود تروریست ها" صادر می کند.

جیلیان کریتنسن سخنگوی وزارت امنیت ملی گفت که صحت این گزارش را زیر سوال نمی برد اما گفت که این سند نهایی در این زمینه نیست.

او گفت این هفت کشور تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا هستند که یا به دلیل ناتوانی دولت های آنها در بررسی پیشینه شهروندان است یا به دلیل بی رغبتی به ارائه اطلاعات کافی در مورد شهروندانی که می خواهند به آمریکا سفر کنند.