قتل برادر رهبر کره شمالی: یکی از مظنونان '۹۰ دلار پول گرفته بود'

مظنون به قتل برادر رهبر کره شمالی

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

این زن اندونزیایی می‌گوید افرادی که شبیه 'ژاپنی‌ها یا کره‌ای‌ها بودند' او را استخدام کرده بودند

یک زن اندونزیایی که به عنوان یکی از مظنونان به قتل برادر ناتنی رهبر کره شمالی در مالزی در بازداشت است، گفته که ۴۰۰ رینگیت مالزی (معادل ۹۰ دلار) به او پرداخت شده بود تا در یک "برنامه دوربین مخفی" ایفای نقش کند و به صورت یک فرد در فرودگاه "روغن بچه" بمالد.

روز شنبه، ۲۵ فوریه، مقامات سفارت اندونزی در کوآلالامپور، پایتخت مالزی، با سیتی آیسیا دیدار داشتند. این زن جوان به آنها گفته است که به او پول داده شده بود تا در "دوربین مخفی" یک برنامه تلویزیونی حاضر شود و به او گفته شده بود که قرار است با مالیدن "روغن بچه" به صورت یک مرد، واکنش او برای بخش "دوربین مخفی" برنامه، ثبت شود.

آزمایش‌ها نشان داده است که آقای کیم با ماده "وی‌اکس" کشته شده است که نوعی ماده شیمیایی عصبی کشنده است. سازمان ملل متحد این ماده شیمیایی را در فهرست جنگ‌افزارهای کشتارجمعی ممنوعه طبقه‌بندی کرده است.

آقای کیم هفته گذشته و پس از آن جان خود را از دست داد که دو زن در فرودگاه کوالالامپور به سراغش رفتند. در تصاویر ویدئویی مشخص است که یکی از زن‌ها او را از پشت می‌گیرد و دیگری پارچه‌ای را به صورتش می‌کشد.

او در فرودگاه دچار شوک شدید شد و در مسیر بیمارستان جان خود را از دست داد.

توضیح ویدئو،

تصاویر دوربین مدار بسته فرودگاه کوالالامپور مالزی از سوءقصد به کیم جونگ نام

این ظن قوی می‌رود که کره شمالی در این قتل دست داشته است، ولی مقامات آن کشور چنین گمانه‌هایی را به شدت رد کرده‌اند.

یک زن ویتنامی و یک مرد تبعه کره شمالی هم در ارتباط با این قتل بازداشت شده‌اند و دست‌کم هفت نفر دیگر تحت تعقیب پلیس هستند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

دوآن تای هونگ ویتنامی، از مظنونان به قتل برادر رهبر کره شمالی است

مقامات ویتنامی در مالزی هم با مظنون تبعه ویتنام دیدار کرده‌اند، ولی درباره این ملاقات حرفی نزده‌اند.

یکی از مقامات ارشد سفارت اندونزی در مالزی، پس از ملاقاتی نیم‌ساعته با سیتی آیسیا گفت: "او فقط به طور کلی گفت که یک نفر از او خواسته است تا این کار را بکند و چند نفر را هم که شبیه ژاپنی‌ها یا کره ای‌ها بودند، ملاقات کرده است."

او به نقل از این زن اضافه کرد: "کسی که ملاقاتش کرد، به او ۴۰۰ رینگیت داد تا دست به این کار بزند... به این زن چیزی شبیه نوعی روغن داده شده بود."

کیم جونگ نام، پسر بزرگ رهبر پیشین کره شمالی بود و در دوره‌ای، رهبر آتی احتمالی آن کشور به شمار می‌رفت، ولی گمانه‌زنی‌ها در این باره، در سال ۲۰۰۱ میلادی و زمانی که او با پاسپورتی تقلبی قصد ورود به ژاپن داشت، به پایان رسید.

او بعدها به یکی از منتقدان حاکمان کره شمالی تبدیل شد.