'چند سرباز' جمهوری آذربایجان در قره‌باغ کشته شدند

قره باغ علیا

منبع تصویر، Reuters

نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان بامداد امروز، شنبه ۲۵ فوریه، در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ علیا با یکدیگر درگیر شده‌اند و گزارش‌ها حاکی از کشته شدن چند سرباز جمهوری آذربایجان در این درگیری است.

مقام‌های نظامی ارمنستان و جمهوری آذربایجان روایت‌های متفاوتی از این اتفاق دارند و متقابلا یکدیگر را به آغاز درگیری متهم کرده‌اند.

وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرده است که نیروهای ارمنی در ساعات اولیه روز شنبه تلاش گسترده‌ای کردند تا به مواضع تحت کنترل جمهوری آذربایجان رخنه کنند و درگیری‌های سنگینی در محور خجاوند فضولی رخ داد.

جمهوری آذربایجان می‌گوید ارمنستان سپس با توپخانه سنگین منطقه درگیری را هدف قرار داده است.

اما ارمنستان "حمله" به مواضع جمهوری آذربایجان را تکذیب کرده و گفته است "جانب ارمنی آتش بس را رعایت می‌کند و از جانب آذربایجان می‌خواهد از اقدام در جهت وخیم کردن اوضاع خودداری کند".

جمهوری خودخوانده قره‌باغ علیا هم جمهوری آذربایجان را به انتشار اطلاعات کذب درباره درگیری‌های بامداد شنبه متهم کرده است. به گفته مقام‌های قره باغ علیا نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان آغاز به حمله کردند اما با متحمل شدن تلفات سنگین ناچار به عقب نشینی شده‌اند.

از سال ۱۹۸۸ و زمانی که قره‌باغ کوهستانی، با جمعیت ارمنی و به عنوان بخشی خودمختار از جمهوری آذربایجان در اتحاد جماهیر شوروی اعلام کرد از جمهوری آذربایجان خارج می‌شود، میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر این منطقه تنش وجود دارد.

درگیری‌های سه دهه اخیر در این منطقه دهها هزار کشته بر جای گذاشت و تعداد زیادی را آواره کرد.

قره‌باغ علیا از طرف جامعه جهانی بخشی از خاک جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود، اما تحت کنترل ارمنی‌های ساکن این منطقه است.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان در سال ۱۹۹۴ توافقنامه آتش بس امضا کردند، اما این توافقنامه هر از چند گاهی نقض می‌شود.