محدودیت حضور خبرنگاران در کاخ سفید: رسانه‌ها محکوم کردند

اتاق کنفرانس کاخ سفید

منبع تصویر، Mark Wilson/Getty Images

توضیح تصویر،

جمعه، ۲۴ فوریه - اتاق کنفرانس کاخ سفید - گروهی از خبرنگارانی که اجازه نیافتند در نشست خبری غیررسمی حاضر شوند

ممنوعیت حضور نمایندگان برخی رسانه‌ها در نشست خبری غیررسمی اخیر کاخ سفید، واکنش تند رسانه‌ها را به دنبال داشته است.

نیویورک‌تایمز این اقدام را "توهین آشکار به آرمان‌های دموکراتیک" توصیف کرده است و بی‌بی‌سی از مقامات کاخ سفید خواسته تا درباره این ممنوعیت توضیح دهند.

روز جمعه، ۲۴ فوریه، گزارش شد که کاخ سفید نمایندگان تعدادی از رسانه‌های جریان اصلی را از حضور در یک نشست خبری غیررسمی منع کرده است. بی‌بی‌سی، سی‌ان‌ان، نیویورک‌تایمز، گاردین، لس‌آنجلس‌تایمز، بازفید، دیلی‌میل و پولیتیکو از جمله این رسانه‌ها هستند.

گزارش شده است که به آسوشیتدپرس، یواس‌ای تودی و مجله تایم اجازه داده شده بود که در این جلسه شرکت کنند، ولی خبرنگاران آنها در اعتراض به محدود کردن گروهی از خبرنگاران، حاضر نشده‌اند به محل جلسه بروند.

دو رسانه واشنگتن‌پست و مک‌کلاچی هم که خبرنگارانشان در این جلسه شرکت کرده بودند، گفته‌اند که از محدودیت اعمال‌شده بر رسانه‌های دیگر خبر نداشتند و از این به بعد (در صورت ادامه محدودیت) خبرنگارانشان در چنین جلساتی شرکت نخواهند کرد.

این نشست‌های خبری معمولا پس از کنفرانس روزانه برگزار می‌شود و همه رسانه‌هایی که اجازه حضور در کاخ سفید را دارند، در آن هم شرکت می‌کنند، اما روز جمعه به تعدادی از آنها این اجازه داده نشد.

منبع تصویر، BRENDAN SMIALOWSKI/AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

دونالد ترامپ بارها از شیوه پوشش خبری فعالیت‌های دولت آمریکا در رسانه‌ها انتقاد کرده است

این ممنوعیت تنها ساعاتی بعد از دور تازه انتقادات شدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از رسانه‌ها اعمال شد. او در تازه‌ترین اظهارات، "خبرهای جعلی" را "دشمن مردم" توصیف کرد.

'همچنان بی‌طرف'

پل دانهار، رئیس دفتر بی‌بی‌سی در واشنگتن گفت: "ما درک می‌کنیم که ممکن است کاخ سفید در مناسبت‌هایی به دلیل (محدودیت) فضا یا شرایط خاص، یک مراسم رسانه‌ای را به تعداد مشخصی از خبرنگاران محدود کند. با این حال، آنچه رخ داد به دلیل چنین محدودیت‌هایی نبود."

او اضافه کرد: "با وجود این (اتفاق)، پوشش خبری ما همچنان بی‌طرف و منصفانه خواهد ماند."

مارتی بارون، سردبیر اجرایی واشنگتن‌پست هم حرکت کاخ سفید را "رقت انگیز" توصیف کرده است.