هواپیمای پاکستانی مسافر 'سرپایی' سوار کرد

  • ام الیاس خان
  • بی‌بی‌سی اسلام آباد
هواپیمای پاکستانی
توضیح تصویر،

در ماه‌های اخیر رخدادهای مختلف به وجهه خطوط هواپیمایی پاکستان آسیب زده

روز ۲۰ ژانویه، یک بویینگ ۷۷۷ خطوط هوایی بین‌المللی پاکستان با ۴۱۶ سرنشین از کراچی به مقصد مدینه پرواز کرد.

تا این جای خبر مشکلی نیست. حتی خبر نیست. وقتی خبر می‌شود که بدانید صندلی‌های این هواپیما (مسافر و خدمه روی‌هم) ۴۰۹ تا است؛ یعنی هفت مسافر صندلی نداشته‌اند.

آن‌طور که روزنامه "دان" پاکستان گزارش کرده، روز پرواز کارمندان هواپیمایی پاکستان با وجودی که پرواز پر بوده، هفت برگه پرواز دست‌نویس صادر می‌کنند که مسافران بی‌جامانده "سرپایی" سوار شوند.

ظاهرا مسافران مثل اتوبوس در راهروی هواپیما می‌ایستند.

روزنامه دان که اولین بار این ماجرا را فاش کرد، در مقاله‌ای سازمان هواپیمایی پاکستان را متهم کرده که "با شرکت هواپیمایی یا کارمندانش که جان مسافران را به خطر انداخته‌اند، برخورد نکرده است."

یک سخنگوی خطوط هوایی بین‌المللی پاکستان گزارش روزنامه را تأیید کرد و گفت مشغول بررسی این اتفاق هستند.

مشکلات ایمنی چنین کاری آشکار است. اگر اتفاقی برای هواپیمای در حال پرواز بیافتد، مسافر بی‌صندلی نه کمربند ایمنی دارد، نه ماسک اکسیژن.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

هفتم دسامبر ۲۰۱۶، یک هواپیمای خطوط هوایی پاکستان سقوط کرد و ۴۸ سرنشینش کشته شدند

آن‌طور که در گزارش روزنامه دان آمده، خلبان هواپیما بعد از بلند شدن پرواز متوجه این موضوع می‌شود.

دان به نقل از او می‌نویسد: "دیدم چند نفر که پیش از پرواز اصرار کرده بودند روی صندلی خدمه سوارشان کنیم و من جواب منفی دادم. بعد متوجه شدم که آن‌ها داخل پروازند. خدمه بی‌اطلاع من این کار را کرده بودند. ولی دیگر پرواز کرده بودیم و نمی‌شد برگشت کراچی. سوخت زیادی حرام می‌شد و به ضرر شرکت بود".

سخنگوی خطوط هوایی بین‌المللی پاکستان به بی‌بی‌سی گفت "موضوع در دست بررسی است و به محض اینکه مشخص شود مسئول کیست، اقدام لازم صورت می‌گیرد". معلوم نیست این روند چقدر طول بکشد.

یک ماه پیش از این ماجرا، در دسامبر ۲۰۱۶، یک هواپیمای خطوط هوایی پاکستان در شمال این کشور سقوط کرد و هر ۴۸ سرنشین آن کشته شدند.