سوریه: با کسانی که حملات حمص را محکوم نکنند گفتگو نمی کنیم

.

منبع تصویر، Getty Images

بشار جعفری، سرپرست تیم مذاکره کننده سوریه در مذاکرات صلح ژنو، گفت که تمام طرف های حاضر در این مذاکرات باید حمله انتحاری امروز علیه ارتش این کشور در حمص را محکوم کنند.

آقای جعفری امروز شنبه ۲۵ فوریه (۷ اسفند) تاکید کرد که دولت سوریه با کسانی که از محکوم کردن حملات اخیر خودداری کنند مذاکره نخواهند کرد.

ارتش آزاد سوریه، گروه اصلی اپوزیسیون سوریه که در مذاکرات حضور دارد، "تروریسم" و "حملات تروریستی" را محکوم کرده اما مشخصا به حملات حمص اشاره نکرده است.

پیشتر از بشار جعفری نقل شده بود که بمب‌گذاری‌های اخیر پیامی از سوی حامیان تروریسم به شرکت کنندگان در نشست ژنو است. آقای جعفری افزوده بود: "پیام شما دریافت شد و به این جنایت بی‌اعتنا نخواهیم بود."

استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه ابراز امیدواری کرده که بمب‌گذاری‌های امروز شهر حمص بر مذاکرات صلح که در ژنو سوئیس در جریان است، تاثیر نداشته باشد. به گفته او "خرابکاران" در تلاشند تا درروند صلح اخلال وارد کنند.

در پی وقوع چند حمله انتحاری به مراکز امنیتی در شهر حمص سوریه، منابع دولتی از کشته شدن بیش از ۲۰ نفر خبرداده اند، هرچند برخی گزارش‌ها آمار کشته‌ها را بیشتر از ۴۰ نفر برآورد کرده‌اند.

تلویزیون دولتی سوریه خبر داده که فرمانده اطلاعاتی نیروهای امنیتی منطقه در این حملات کشته شده است.

گروه تحریرالشام که قبلا به القاعده وابسته بود، مسئولیت این حملات را برعهده گرفته است. این گروه گفته است که ۵ بمب‌گذار انتحاری در این عملیات دخیل بوده‌اند.

مذاکرات صلح سوریه بین نمایندگانی از دولت این کشور و مخالفان برای اولین بار در نزدیک به یک سال گذشته از پنج شنبه ۲۳ فوریه ( ۵ اسفند) در ژنو سوئیس آغاز شد..

این مذاکرات با حمایت سازمان ملل برگزار شده است.