کیم جونگ نام در عرض 'پانزده تا بیست دقیقه مرد'

حق نشر عکس AFP
Image caption کیم جونگ نام

وزیر بهداشت مالزی می‌گوید میزان سمی که برای کشتن کیم جونگ نام برادر ناتنی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی استفاده شد به قدری زیاد بود که او در عرض "پانزده تا بیست دقیقه جان خود را از دست داد."

به گفته سوبرامانیام ساتاسیوام، وزیر بهداشت مالزی، کیم جونگ نام با "درد" و "فلج بسیار شدید" جان داد و برای سم VX که برای کشتن او به کار رفت پادزهری وجود نداشت: "فقط ده میلی گرم VX برای اینکه جذب بدن و سبب مرگ شود کافی است بنابراین به تصور من مقدار سمی که وارد بدن او شده بیش از این بوده است. مقدار سمی به قدری زیاد بود و بقدری سریع در تمام بدنش تاثیر کرد که باید قلب و ریه و همه چیز را مسموم کرده باشد."

حق نشر عکس FUJI TV
Image caption لحظه سوء قصد به کیم جونگ نام

VX که کشنده‌ترین سلاح شیمیایی است و در رده سلاح‌های ممنوعه کشتار جمعی طبقه‌بندی شده از راه پوست یا تنفس جذب می‌شود و به سیستم اعصاب حمله‌ور می‌شود.

این سم کشنده‌ترین سم شناخته‌شده اعصاب است که فقط ده میلی‌گرم آن برای کشتن فرد کافی است. اگر سم از راه تنفس وارد بدن شود بین سی تا پنجاه دقیق بعد فرد جان خواهد داد.

تصاویر دوربین‌ها نشان می‌دهد که زنی از پشت به کیم جونگ نام نزدیک می‌شود و چیزی را به صورت او می‌مالد (معلوم نیست که این کار را با دست انجام می‌دهد یا با دستمال).

پلیس مالزی می گوید این زن که یک زن ویتنامی است بعد از این کار دست‌هایش را در دستشویی فرودگاه شسته و بعد به سرعت با تاکسی از فرودگاه خارج شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دوآن تای هونگ زن ویتنامی که دستگیر شده در ویتنام خواننده و مانکن بوده است. او چند روز پیش از سوء قصد عکسی از خود را با همان تی‌شرتی که در روز حمله به تن داشت در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بود

کیم جونگ نام پس از این اتفاق به سراغ ماموران فرودگاه می‌رود و می‌گوید زنی ماده‌ای را به صورتش پاشیده است.

در این سوء قصد یک زن اندونزیایی هم نقش داشته است (هر چند که او در تصاویر دوربین‌های مدار بسته دیده نمی‌شود). این دو زن به پلیس مالزی گفته‌اند که فکر می‌کردند برای یک برنامه طنز تلویزیونی واقع‌نما (Reality TV) استخدام شده‌اند که باید در آن از مردان می‌خواستند چشمان خود را ببندند تا آنها به صورتشان آب بپاشند.

پلیس مالزی هر دو زن را دستگیر کرده است.

پلیس مالزی می‌گوید این دو زن برای این کار آموزش دیده و تمرین کرده بودند و می‌دانستند که باید بلافاصله بعد از آن دست خود را بشویند.

حق نشر عکس EPA
Image caption سیتی آیسیا یکی از دو زنی که ماده سمی را به صورت کیم جونگ نام مالیده است

سیتی آیسیا ۲۵ ساله، زن اندونزیایی که دستگیر شده گفته است به او حدود تا برای این برنامه تلویزیونی "روغن بچه" به صورت او بمالد.

VX در اصل مایعی چرب و غلیظ و بدون بو و مزه است. چنین ماده‌ای را البته نمی‌توان در هر جایی پیدا کرد، در واقع تولید آن فقط از پس دولت‌هایی بر می‌آید که سلاح شیمیایی تولید می‌کنند بنابراین انگشت اتهام بیش از پیش به سوی دولت کره شمالی نشانه گرفته شده است.

برخی کارشناسان می‌گویند هر یک از دو زن بخشی از ماده سمی را به صورت کیم جونگ نام مالیده‌اند. هر یک از دو جزء به تنهایی سمی نبوده اما ترکیب آنها روی صورت کیم جونگ نام باعث تشکیل VX شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption تصاویر مظنونانی که پلیس مالزی منتشر کرده است

دولت مالزی که بر اثر این حادثه روابطش با کره شمالی به شدت تیره شده مستقیما دولت این کشور را به ترور کیم جونگ نام متهم نکرده اما یک مرد اهل کره شمالی را دستگیر کرده است.

علاوه بر این پلیس مالزی اسامی و عکس هفت شهروند کره شمالی از جمله دبیر دوم سفارت کره شمالی در کوآلالامپور را به عنوان افراد مظنون منتشر کرده است.

گمان می‌رود برخی از این افراد هنوز در مالزی باشند اما خواستار توضیح از طرف نفر دوم سفارت کره شمالی در مالزی شده و تصاویر چهار شهروند کره شمالی را منتشر کرده که از طرق مختلف و در تاریخ‌های محتلف (از دو هفته پیش از سوء قصد) که به مالزی سفر کرده و در همان روز حادثه این کشور را ترک کرده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption کیم اوک ایل (چپ)، ۳۷ ساله کارمند شرکت هوایی کره شمالی و هیون کوانگ سونگ ۴۴ ساله دبیر دوم سفارت کره شمالی در کوآلالامپور

مقامات مالزی امروز اعلام کردند پاکسازی فرودگاه کوآلالامپور به طور کامل به پایان رسیده و خطری برای مسافران وجود ندارد.

گفته می‌شود حال سیتی آیسیا خوب نیست و متخصصان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا او تحت تاثیر سم قرار گرفته یا نه.

علاوه بر این پلیس مالزی در حال تحقیق از محل اقامت مظنونان از نظر آلودگی به سم است.

موضوعات مرتبط