نیروهای عراقی یکی از پل‌های استراتژیک موصل را تصرف کردند

غرب موصل

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نیروهای عراقی باید غرب موصل را با جنگ خیابانی تصرف کنند

سرتیپ یحیی رسول سخنگوی نیروهای عراقی که برای آزاد سازی موصل در حال نبرد با نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هستند می‌گوید نیروهای ارتش عراق به جنوبی‌ترین پل موصل رسیده‌اند.

سرتیپ رسول به خبرگزاری فرانسه گفت: "نیروهای واکنش سریع و پلیس فدرال عراق محله جوسق را تصرف کرده و اکنون کنترل دو سوی پل چهارم را به دست گرفته‌اند."

تصرف این پل از نظر نظامی دستاوردی مهم محسوب می‌شود چرا که به نیروهای عراقی امکان می‌دهد از دجله گذشته و به نیمه غربی شهر برسند.

توضیح تصویر،

زندگی در شرق موصل؛ عمر بخاطر فروش قليان زندانى و جريمه شده و حالا دوباره سر كارش برگشته. عکس از نفیسه کوهنورد خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در موصل

نیروهای عراقی تقریبا یک ماه پیش کنترل نیمه شرقی موصل را به دست گرفتند و اکنون برای تصرف نیمه غربی شهر با داعش در نبرد هستند.

رود دجله موصل، پر جمعیت‌ترین شهر عراق بعد از بغداد، را به دو قسمت تقسیم می‌کند و دو نیمه شهر با پنج پل به هم متصل می‌شوند. هر پنج پل بر اثر بمباران‌های هوایی آسیب دیده و غیر قابل استفاده هستند اما به گفته سرتیپ رسول اکنون هر دو سوی پل چهارم (جنوبی‌ترین پل) در کنترل نیروهای عراقی است و این به یگان‌های مهندسی امکان می‌دهد "که با استفاده از پل‌های موسوم به پل نواری (پل‌های تاشو و شناور)، جبهه غربی را به جبهه شرقی که پیش از این تصرف شده مرتبط کنند.

منبع تصویر، Google Map

توضیح تصویر،

رود دجله موصل را به دو بخش غربی و شرقی تقسیم می‌کند

به گفته سرتیپ رسول، نیروهای واکنش سریع وزارت کشور عراق اکنون دو محله در غرب دجله را کاملا در اختیار دارند و نیروهای ویژه ضد تروریسم نیز محله‌ای دیگر را در غرب موصل در اختیار گرفته‌اند: "جنگ خیابانی شدید در جریان است، اینها محله‌هایی پرجمعیت هستند، اما نیروهای ما به عمق بخش غربی شهر نفوذ کرده‌اند و کمر دشمن شکسته."

نیمه غربی موصل با اینکه کمی از نیمه شرقی کوچکتر است اما تراکم جمعیت در آن بسیار بیشتر است. شهر قدیمی موصل در همین نیمه غربی واقع است و تنها باری که ابوبکر بغدادی فرمانده داعش در انظار عمومی ظاهر شده در تابستان ۲۰۱۴ در همین نیمه غربی بود که تاسیس به اصطلاح "خلافت اسلامی" را اعلام کرد.

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

شهروندان موصل در انتظارند به اردوگاه‌های امن منتقل شوند

خیابان‌های بسیار باریک نیمه غربی به خودروهای نظامی اجازه عبور نمی‌دهد بنابراین راه تصرف آنها با نبرد تن به تن و جنگ خیابانی است.

کشیده شدن نبرد به نیمه غربی که حدود ۷۵۰ هزار نفر در آن زندگی می‌کند موجب نگرانی سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری شده است.

مردم به غذا و خدمات بهداشتی و درمانی دسترسی ندارند و در میانه نبرد گرفتار شده‌اند.

توضیح تصویر،

زندگی در شرق موصل؛ در ماههاى آخر حضور داعش در شرق موصل ذخيره آذوقه شهر به شدت كاهش پيدا كرده بود. شهر هنوز برق و آب ندارد. عکس از نفیسه کوهنورد خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در موصل

سازمان اعلام کرده که برای خارج کردن ۲۵۰ هزار نفر از غرب موصل برنامه‌ریزی کرده اما در هفته گذشته که نیروهای عراقی بخش‌هایی که غرب شهر را تصرف کردند فقط چند صد نفر موفق به فرار شده‌اند.

برخی از مردم قادر به خروج از شهر نیستند چون داعش از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند و برخی دیگر که هوادار داعش بوده و با آنها همکاری می‌کردند از ترس دستگیر شدن نمی‌توانند شهر را ترک کنند.

با این حال از زمانی که نبرد برای تصرف موصل آغاز شده حدود ۱۶۰ هزار نفر از حومه و بخش شرقی شهر خارج شده‌اند.

داعش پس از اینکه حدود چهل روز پیش بخش شرقی موصل را از دست داد قوای خود را در بخش غربی شهر متمرکز کرد.

هفته پیش نیروهای عراق با حمایت نیروهای بین‌المللی برای بیرون راندن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از غرب موصل عملیات خود را آغاز کردند و سه روز پیش توانستند وارد بخش غربی شهر شوند.

توضیح تصویر،

زندگی در شرق موصل؛ داعش سر بيشتر كوچه را موقع جنگ بسته بود، الان ارتش و مردم براى جلوگيرى از ورود خودروهاى انتحارى این کار را می‌کنند. عکس از نفیسه کوهنورد خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در موصل

در تابستان سال ۲۰۱۴، موصل هدف حمله شبه‌نظامیان داعش قرار گرفت و نیروهای دولتی که از پیشروی‌های سریع و غیرمنتظره داعش غافلگیر شده بودند گریختند و شهر را به داعش واگذار کردند.

داعش که بخش های بزرگی از غرب و شمال عراق را تصرف کرده بود موصل را به پایگاه اصلی خود در عراق تبدیل کرد.

پس از تصرف موصل بود که داعش اعلام کرد در سرزمین‌های اشغالی در عراق و سوریه "دولت اسلامی" را تشکیل داده و با اعلام رهبری و خلافت ابوبکر البغدادی، از مسلمانان جهان خواست با او بیعت کنند.

موصل مرکز استان نینوا پرجمعیت‌ترین شهر عراق پس از بغداد و مرکز اقتصادی شمال این کشور است.

توضیح تصویر،

زندگی در شرق موصل؛ عکس از نفبسه کوهنورد خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در موصل

توضیح تصویر،

زندگی در شرق موصل؛ در این بخش شهر تقریبا اثری از داعش باقی نمانده. عکس از نفبسه کوهنورد خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در موصل