پنج گاف در اهدای جوایز؛ ملکه‌ای که تاجش را از دست داد و مایکل جکسونی که 'هنرمند هزاره' نبود

ملکه زیبایی

منبع تصویر، Getty Images

لحظه‌ای که اعلام شد جایزه بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۷ اشتباهی به عالم هپروت (لالا لند) داده شده و برنده واقعی فیلم مهتاب است به بخشی از تاریخ صنعت سرگرمی دنیا تبدیل خواهد شد. گروه سازنده عالم هپروت اواسط بیانیه‌شان بودند که مشخص شد باید اسکارشان را دو دستی به فیلم مهتاب تقدیم کنند. این اولین باری نبود که در یک مراسم بزرگ و طی پخش زنده تلویزیونی مشخص شد که نام برنده (و البته بازنده) به اشتباه اعلام شد.

فهرست زیر تعدادی از معروف‌ترین موارد مشابه است:

پاکت اشتباهی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گروه دبلیو اس‌تی‌آران حدود یک ساعت از جایزه‌اش لذت برد تا این که حقیقت آشکار شد

یک تکه کاغذ موجب سردرگمی حین اعلام جایزه بهترین آهنگ جشنواره موسیقی موبو ۲۰۱۶ شد و نام برنده‌ای اعلام شد که جایزه را نبرده بود.

سه عضو گروه "دبلیواس‌تی‌آران" برای لذت بردن از جایزه‌شان تنها یک ساعت وقت داشتند تا معلوم شد که جایزه متعلق به گروه "آبرا کادابرا" است. ریکی ویلیامز و ملوین اودوم، برگزارکنندگان مراسم در توضیح این اشتباه گفتند: "یک نفر پاکت اشتباهی را برداشت."

چه راهی برای از عرش به فرش رساندن برنده!

ملکه اشتباهی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تاج ملکه زیبایی در سال ۲۰۱۵ از دختر کلمبیایی گرفته شد و به دختر فیلیپینی رسید

این احتمالا کوتاه‌ترین سلطنت تاریخ بود.

آدریانا گوتیرس، دختر شایسته کلمبیا برای یک دقیقه تاج را روی سرش داشت و در میان چشمان متعجب او "تاجش" را از سرش برداشتند و به پیا آلونسو از فیلیپین دادند.

استیو هاروی، کمدین، بازیگر و مجری تلویزیونی آمریکایی که قرار بود برنده نهایی را معرفی کند، به اشتباه نام نفر دوم را به عنوان برنده اعلام کرد. او بعدا بابت این اشتباه بزرگ عذرخواهی کرد.

تیلور و کانیه

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

کانیه وست از برنده شدن تیلور سویفت راضی نبود

در این مورد برگزارکنندگان تقصیری نداشتند اما دست‌کم یکی از افراد مشهور در مراسم برنده را دوست نداشت. تیلور سویفت، خواننده آمریکایی تازه برنده جایزه بهترین ویدئوی زنان برای آهنگ "تو مال من هستی" در مراسم "ام‌تی‌وی" سال ۲۰۰۹ شده بود که کانیه وست گفت برنده را قبول ندارد.

قبل از این که سویفیت بتواند از کسی تشکر کند، خواننده رپ آمریکایی میکروفون را از دست او قاپید تا به حاضران در مراسم (و تمام بیننده‌های تلویزیون) بگوید که بیانسه باید برنده جایزه می‌شد. هیچ چیز بهتری از دهان از تعجب بازمانده خانم سوییفت نمی‌توانست این حرکت را توضیح دهد.

مدل آشفته

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

کلسی مارتینوویچ (چپ) فکر می‌کرد برنده جایزه بهترین سوپر مدل بعدی استرالیا شده است

سارا مرداک، مجری برنامه‌ اعلام "سوپر مدل بعدی" استرالیا در سال ۲۰۱۰، با گفتن "این موضوع حالم را بد می‌کند" همه را متعجب کرد. لحظاتی قبل نام کلسی مارتینوویچ به عنوان برنده جایزه سال ۲۰۱۰ با رای مردم اعلام شده بود و داشت آماده می‌شد که بیانیه قدردانی‌اش را بخواند.

خانم مرداک (همسر لاکلن مرداک، بزرگ‌ترین پسر روپرت مرداک غول رسانه‌ای) بعدا گفت که برنده واقعی آماندا ویر ۱۸ ساله است. او همچنین گفت: "رفقا این اتفاقاتی است که حین نمایش زنده تلویزیونی رخ می‌دهد."

تشکر برای جایزه‌ای که وجود نداشت

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

مایکل جکسون به اشتباه فکر کرد برنده جایزه هنرمند هزاره شده است

در مراسم اهدای موزیک ویدئوی "ام‌تی‌وی" در سال ۲۰۰۲، مایکل جکسون برای گرفتن جایزه‌ای تشکر کرد که وجود خارجی نداشت.

برنامه در روز تولد "پادشاه پاپ" برگزار شد و بعد از این که از او خواسته شد تا برای بریدن کیک تولدش روی صحنه برود، بریتنی اسپرز، خواننده آمریکایی او را "هنرمند هزاره" نامید.

بعد از آن بود که مایکل جکسون نطق غرایی در تشکر از جایزه ایراد کرد: "وقتی که بچه کوچکی در ایندیانا بودم یک نفر آینده را پیش‌بینی کرد و گفت من روزی برنده جایزه هنرمند هزاره خواهم شد، ولی من حرفش را باور نکردم."

مایکل جکسون از خدا، مادرش، دیانا راس، دیوید بلین (شعبده‌باز آمریکایی) و دیگران تشکر کرد.

گمشده در ترجمه

توضیح تصویر،

کیتی پری خواننده آمریکایی

کیتی پری جایزه بهترین آهنگ بین‌المللی جوایز"ان آر جی" سال ۲۰۰۹ در شهر کن فرانسه را پذیرفت. همه چیز این قضیه خوب بود جز این که جایزه را ریانا برده بود نه او.

سوءتفاهم از آن‌جا پیش آمد که خانم پری در واقع برنده جایزه بهترین آلبوم موسیقی بین‌المللی برای آلبوم "یکی از پسرها" از همان مراسم شده بود.