هشدار سازمان ملل درباره سوء‌استفاده جنسی از کودکان مهاجر

حق نشر عکس EPA

سازمان ملل متحد هشدار داده است که هزاران کودک آفریقایی که برای پناهندگی راهی اروپا می‌شوند، مورد خشونت و سوءاستفاده جنسی قاچاقچیان و کارکنان بازداشتگاه‌ها قرار می‌گیرند.

اغلب این کودکان که کشورهای خود را ترک می‌کنند، از طریق لیبی به مقصد ایتالیا پا در راهی خطرناک می‌گذارند.

یونیسف می‌گوید که حدود ۲۶ هزار کودک که بیشترشان بدون همراه بوده‌اند، سال گذشته از دریای مدیترانه عبور کرده‌اند و خود را به اروپا رسانده‌اند. این رقم نسبت به سال ۲۰۱۵ دو برابر شده است.

این نهاد می‌گوید که کودکانی که مورد سوءاستفاده و خشونت قرار گرفته‌اند، عموما از ترس بازداشت و بازگرداندن سکوت می‌کنند.

به گفته یونیسف وضعیت بد غذا، زندگی و بهداشتی در بازداشتگاه‌های لیبی عوامل دیگری است که سلامت و امنیت این کودکان را تهدید می‌کند.

حدود سه هفته پیش نیز تحقیقی در بریتانیا منتشر شد که حاکی از خرید و فروش کودکان جنگ‌زده بدون سرپرست در مسیر میان خاورمیانه و اروپا بود.

این تحقیق نشان می‌دهد که گروه‌های افراطی مانند گروم موسوم به دولت اسلامی (داعش) با پرداخت پول به قاچاقچیان انسان از آنها می‌خواهند که این کودکان را از اردوگاه‌های پناهجویان در خاورمیانه به اروپا منتقل کنند و در اختیار آنها بگذارند.

بر اساس این تحقیق که در موسسه تحقیقاتی ضد رادیکالی "کوئیلیام" انجام شده، بنا بر گزارش یوروپل، پلیس اتحادیه اروپا، بیش از ۸۸ هزار کودک بدون همراه پس از ترک کشور‌های‎شان ناپدید شده‌اند که احتمالا جذب گروه‌های افراط‌گرا شده‌اند.

این تحقیق می‌گوید گروه‌های افراطی مانند داعش در طول سفر با شست‌وشوی مغزی این کودکان آن‌ها را جذب و برای اهداف خود استفاده می‌کنند.

همچنین بسیاری از پناهجویان کم سن و سالی که به تنهایی وارد بریتانیا می‌شوند ناپدید می‌شوند و از آنها سو‌ءاستفاده جنسی و کاری می‌شود. بخشی از آنان نیز به دلیل ترس از آنکه تقاضای پناهندگی‌شان قبول نشود، فرار می‌کنند که از سرنوشت بسیاری از آنان اطلاعی در دست نیست.